Νάπολι – Μίλαν 0-1: Διπλό πρωτιάς στο «Μαραντόνα» (vid)

Λαμπρός Ολιβιέ Ζιρού οδηγεί την Μίλαν στο σκουντέτο! Οι ροσονέρι άντεξαν στην φούρια της Νάπολι και τις επελέσεις του Οσιμέν για 20 λεπτά, ισορρόπησαν το ματς και πήγαν χωρίς γκολ στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη χτύπησαν σχεδόν με το καλημέρα: σουτ του Καλάμπρια που πήγαινε άουτ, στην πορεία της μπάλας ο Ζιρού, 0-1 και… άλλη κατάσταση!

Η Νάπολι βγήκε μπροστά για να ισοφαρίσει, ο Σπαλέτι έκανε πέντε αλλαγές στο διάστημα 67΄-82΄ αντικαθιστώντας όλη την μεσαία και μεσοεπιθετική του γραμμή, αλλά εις μάτην. Η Μίλαν άντεξε,

έφυγε από το “Μαραντόνα” με τεράστιας σημασίας διπλό και ανέβηκε μόνη πρώτη με 60 βαθμούς με αγώνα περισσότερο από την δεύτερη Ίντερ που είναι στους 58. Η Νάπολι έμεινε στους 57, έχασε έδαφος αλλά παραμένεισ το κόλπο του τίτλου.

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Ραημάνι, Κουλιμπαλί, Ρουί, Λομπότκα, Ρουίθ, Πολιτάνο, Ζιελίνσκι, Ινσίνιε, Οσιμέν
Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Τομόρι, Καλουλού, Ερναντέζ, Τονάλι, Μπενασέρ, Μεσίας, Κεσί, Λεάο, Ζιρού