Μπασκόνια-Βιλερμπάν 120-100: Η πρόκριση των Βάσκων «περνά» από το Νέο Φάληρο (hls)

Η Μπασκόνια πέτυχε ρεκόρ πόντων και νίκησε εύκολα στο δεύτερο ημίχρονο την Βιλερμπάν (120-100), αλλά η πρόκριση της ή όχι στα πλει οφ της Ευρωλίγκα, θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική (34η) της Ευρωλίγκα και στο αποτέλεσμα του αγώνα με τον Ολυμπιακό, την Μεγάλη Παρασκευή. Οι Βάσκοι έφτασαν τις 18 νίκες, όσες και η Ζαλγκίρις που νίκησε την Μακάμπι, έχουν το πλεονέκτημα έδρας, έναντι των Λιθουανών, σε περίπτωση τελικής ισοβαθμίας.

Αν η Ζαλγκίρις νικήσει στο Μόναχο, την αδιάφορη (;) Μπάγερν και η

Μπασκόνια ηττηθεί από τον Ολυμπιακό που θέλει μια ακόμα νίκη για να τερματίσει και μαθηματικά στην πρώτη θέση, αλλά και να δώσει τον καλύτερο επίλογο στην εξαιρετική πορεία σταθερότητας του στις 34 αγωνιστικές, η ομάδα του Χοάν Πεναρόγια θα αποκλειστεί. Εκτός και αν η Ζαλγκίρις ηττηθεί στο Μόναχο…

Ο Ντάριους Τόμπσον ήταν εξαιρετικός σε όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι και κέρδισε το βραβείο του MVP, με 23πόντους και 12 ασίστ, ενώ πέντε συμπαίκτες του είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Βάσκοι είχαν 16 εύστοχα τρίποντα και 33 ασίστ! Η Βιλερμπάν στο πρώτο ημίχρονο, μόνο ακολούθησε στο σκορ την επιθετικογενή αντίπαλο της και κόντρα στην λογική, επιχείρησε με τον ίδιο τρόπο να την απειλήσει στην επανάληψη. Πέτυχε, μεν, 100 πόντους, αλλά δέχτηκε, δε, 120…

Δεκάλεπτα: 32-24, 55-51, 86-75, 120-100