Μπαρτσελόνα-Μπιλμπάο 4-0: Θρίαμβος με… λάμψη Πέδρι

Οι Καταλανοί απείλησαν πρώτοι με πολύ ωραία ενέργεια και πάσα του Τόρες στον Γκάβι και χαμένη ευκαιρία του 17χρονου μέσου από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση στο 18ο λεπτό.

ΕΔΩ ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Η Αθλήτικ επιχείρησε να απειλήσει με τον Βέσγκα στο 23ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ πριν το ημίχρονο με σκόρερ τον Ομπαμεγιάνγκ. Ο επιθετικός από τη Γκαμπόν διαμόρφωσε το 1-0 στο 37ο λεπτό μετά απο΄κεφαλιά του Πικέ στο δοκάρι και σημείωσε το 4ο γκολ του στα τελευταία δύο παιχνίδια της Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο με τρεις από τις αλλαγές του Τσάβι να σκοράρουν. Πρώτα ο Ντεμπελέ στο 73ο λεπτό και στη συνέχεια οι Ντε Γιονγκ (90′) και Ντεπάϊ (90+4) αό δύο ασίστ του Ντεμπελέ για να διαμορφώσουν το τελικό 4-0 των Καταλανών που είχαν σε σπουδαία βραδιά τον Πέδρι.