Μπακς-Σανς 104-101: To σερί (14/14) άντεξε και χωρίς Γιάννη στο θρίλερ

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε χτυπήσει στο δεξί του γόνατο στον αγώνα με τους Μαΐάμι Χιτ και έτσι αποφασίστηκε να προφυλαχθεί κόντρα στους Φοίνιξ Σανς, αλλά οι Μιλγουόκι Μπακς βρήκαν παρόλα αυτά τον τρόπο για την 43η νίκη τους την φετινή σεζόν (43-17 ρεκόρ, 2η θέση Ανατολή).

Kiss it for good luck. pic.twitter.com/sucHCPJufD

— Milwaukee Bucks (@Bucks) February 26, 2023

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή έως το τέλος με τους Μπακς

να παίρνουν τα ηνία στα τελειώματα του πρώτου δωδεκαλέπτου και να κλείνουν το ημίχρονο στο +7 (53-46). Η διαφορά έφτασε και τους δέκα πόντους (71-61) στην τρίτη περίοδο αλλά με ένα επιμέρους σκορ 4-13 οι «ήλιοι» μείωσαν στο πόντο (75-74).

Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με οκτώ πόντους διαφορά (86-94), αλλά οι Κράουντερ και Χόλιντεϊ έφεραν εκ νέου μπροστά στο σκορ τα «ελάφια» (98-100, με δύο λεπτά να απομένουν). Στη συνέχεια μίλησαν οι άμυνες με τον Ντέβιν Μπούκερ να ισοφαρίζει στους 100 πόντους το παιχνίδι 33″ δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Ο Λόπεζ μετά το τάιμ-άουτ του Μπούντενχολζερ σκόραρε έπειτα από την 6η ασίστ του Κρις Μίντλετον (102-100), οι Σανς έκαναν λάθος (Μπούκερ), αλλά ο Τζο Ίνγκλς έβαλε 1/2 βολές για το 103-100 στα 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

BIG BROOK BUCKET!! pic.twitter.com/bcMp7IlvKU

Οι Μπακς πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και ο Χόλιντεϊ έβαλε 1/2 βολές για το 104-100. Ενώ όλα φάνηκαν να έχουν τελειώσει ο Τζο Ίνγκλις έκανε χαζό φάουλ πάνω στον Μπούκερ, ο οποίος εκτελούσε τρίποντο με αποτέλεσμα ο κορυφαίος σκόρερ των Σανς να πάει στη γραμμή για τρεις ελεύθερες βολές με 0.9 δευτερόλεπτα στο ρολόι. Ο Μπούκερ έβαλε μόνο μία από τις τρεις βολές, αστοχώντας επίτηδες στη τελευταία, με το τελικό 104-101 να φέρνει τους «πράσινους» του Μιλγουόκι μία νίκη μακριά από την κορυφή της Ανατολικής περιφέρειας (44-17 Σέλτικς).

Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές του 2021, με 33 πόντους ο Τζρου Χόλιντεϊ (4/9 τρίποντα). Καταπληκτικός ο Μπρούκ Λόπεζ και στις δύο πλευρές του γηπέδου (22 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 τάπες).

Για τους Σανς, που γνώρισαν την 29η φετινή τους ήττα (ρεκόρ 33-29, 4η θέση Δύσης), ο Ντέβιν Μπούκερ τελείωσε το ματς με 24 πόντους, 8 ασίστ αλλά μόλις 1/5 τρίποντα. Double-double για τον Ντιάντρε Έιτον με 22 πόντους (11/21 δίποντα) και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-26, 53-46, 75-74, 104-101