Μπάγερν Μ. – Λειψία 0-3: Στην βραδιά του Κέιν έλαμψε ο Όλμο

Μετά από 84 ημέρες Μπάγερν Μονάχου και Λειψία αναμετρήθηκαν ξανά στο Μόναχο και τίποτε δεν φάνηκε να έχει αλλάξει.

Η Λειψία στο πρωτάθλημα είχε νικήσει 3-1 και στο ημίχρονο πήγε μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια με 2-0.

Υπεύθυνος ο Ντάνι Όλμο που πέτυχε και τα δύο γκολ (3′, 44′) και ειδικά το δεύτερο ήταν απίστευτης ομορφιάς.

Η Μπάγερν Μονάχου είχε την κατοχή και τις δικές της ευκαιρίες αλλά ο Τελ πέτυχε σε τετ-α-τετ τον Μπλάσβιχ (16′) και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι μετά από κατά λάθος επαφή

του Σιμακάν με την μπάλα (28′).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν μπήκε δυνατά έφτιαξε τρεις ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο αλλά και πάλι ήταν άστοχη.

Μόλις μπήκε στο γήπεδο ο Χάρι Κέιν (64′) η Λειψία κέρδισε πέναλτι και ο Ντάνι Όλμο έκλεισε το σκορ από την άσπρη βούλα.

Πρώτο Σούπερ Καπ στην ιστορία της Λειψίας.

Μπάγερν Μ.: Ούλραϊχ – Παβάρ (46′ Μαζράουι), Ούπαμεκανό, Ντε Λιχτ (46′ Κιμ), Ντέιβις – Κίμιχ (78′ Γκορέτσκα), Λάιμερ (46′ Κομάν) – Σανέ, Μουσιάλα, Γκνάμπρι – Τελ (64′ Κέιν)

Λειψία: Μπλάσβιχ – Χένριχς (84′ Κλόστερμαν), Σιμακάν, Ορμπάν, Ράουμ – Τσάβι (78′ Φορσμπέγκ), Ζάιβαλντ, Σλάγκερ, Βέρνερ (64′ Πόουλσεν) – Όλμο (78′ Καρβάλιο), Οπέντα (64′ Σέσκο)