Ασταμάτητη η Εθνική πόλο γυναικών

Μία ακόμη πολύ καλή εμφάνιση προγματoποίησε η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών, η οποία σκόρπισε την Κροατία με το εντυπωσιακό 21-2 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πόλο. Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση έπαιξαν το απόλυτο πόλο και στην επίθεση και στην άμυνα απέναντι σε μία ομάδα που σίγουρα δεν αποτελεί φόβητρο. Στο πρώτο 8λεπτο η Ελληνική ομάδα σκόραρε 5 γκολ και δέχτηκε μόλις 1, το ίδιο επιμέρους σκορ είχε και η
2η περίοδος με το σκορ στο ημίχρονο να κλείνει στο 10-2. Στην 3η και 4η περίοδο η Εθνική ομάδα δεν δέχτηκε γκολ, σκόραρε 11 και έκλεισε το σκορ στο 21-2.
Επόμενη αντίπαλος της Ελληνικής ομάδας είναι το επίσης αδύναμο Ισραήλ και όλα για την 1η θέση του ομίλου, θα τα παίξει με αντίπαλο την σπουδαία Ολλανδία.

Η εθνική είχε 6/10 στην παίκτρια παραπάνω, 4 γκολ από την περιφέρεια, 6 από θέση φουνταριστού και 3 στην κόντρα. Η Κροατία ήταν τραγικό το ποσοστό της στην παίκτρια παραπάνω έχοντας 0/5, σκόραρε 1 γκολ με μπάσιμο και 1 στην κόντρα.

Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Χρ. Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 3, Β. Διαμαντοπούλου 2, Ελευθεριάδου 2, Μαργ. Πλευρίτου 2, Αβραμίδου 2, Ασημάκη 6, Χυδηριώτη, Πάτρα, Πρωτοπαπά, Ελευθ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 3, Σταματοπούλου

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ντράγκαν Ματουτίνοβιτς): Ράτκοβιτς, Μίλκοβιτς, Τόπιτς, Μπάλιτς, Λόρνταν 1, Σκέλιν, Μπατζίμ, Ντ. Μπούτιτς 1, Μπούκιτς, Ιβ. Μπούτιτς, Πάβιτς, Σάφτιτς, Μπάρισιτς