Ασπίδα (Shields) πρόκρισης για την Μπασκόνια (video)

Η Μπασκόνια διατήρησε τη θέση της στην οχτάδα νικώντας 80-73 την Ζάλγκιρις, χάρις σε ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που της επέτρεψε να "χτίσει" διαφορά 15 πόντων.

Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Σιλντς, ο οποίος μαζί με τον Βιλντόσα που πέτυχε 5 τρίποντα, "σκότωσε" τους Λιθουανούς, στην πλέον μεστή του φετινή εμφάνιση.

Ο Αμερικανός είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα με αξιολόγηση 27.
Αυτός έδωσε το σύνθημα για το εντυπωσιακό 20-1 μέσα σε 5.30
λεπτά στο τέλος του ημιχρόνου, που δημιούργησε το 40-25. Η Ζάλγκιρις που είχε κάνει ήδη 10 λάθη σε ένα ημίχρονο, βελτιώθηκε στην τρίτη περίοδο, μείωσε στους 4 πόντους, αλλά τελικά η Μπασκόνια την πλήγωσε έξω από τα 6.75. Την αρχή έκανε ο Φόγκτμαν, για να πάρει τη σκυτάλη ο Βιλντόσα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Όποτε η Ζάλγκιρις μείωνε στους 6 ερχόταν τρίποντο για τους Βάσκους, μέχρι να φτάσουμε στο τελικό 80-73.

Οι γηπεδούχοι είχαν πέντε διψήφιους, με τον Βιλντόσα να βάζει 16 πόντους. Ο Ντέιβις και ο Γκριγκόνις στο τέλος το πάλεψαν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα για την ομάδα του Σάρας, που έχασε και τις τελευταίες ελπίδες της για πρόκριση.