Άρσεναλ-Τότεναμ: Αγαπάνε να μισιούνται! (vid)

Άρσεναλ-Τότεναμ: Αγαπάνε να μισιούνται! (vid)mkatsafaΚυρ, 03/14/2021 - 09:11

Η αντιπαλότητα μεταξύ Άρσεναλ και Τότεναμ, κρατάει πάνω από 100 χρόνια, και ξεκίνησε με τον τρόπο που η Άρσεναλ έφτασε στο Βόρειο Λονδίνο. Μέχρι το 1908 ο σύλλογος που είχε ξεκινήσει τη ζωή του ως «Dial Square» πριν αλλάξει το όνομά του σε «Royal Arsenal», μετά σε «Woolwich Arsenal» και στη συνέχεια στο «The Arsenal», πριν τελικά επικρατήσει το όνομα Arsenal, είχε ήδη γίνει ο πιο σκληρός αντίπαλος της Τότεναμ. Η μόνη πραγματική

διαφορά και οι αντιπαραθέσεις τότε και τώρα ήταν ότι η Άρσεναλ είχε έδρα στο Νότιο Λονδίνο.

Με τον σύλλογο στα πρόθυρα της χρεοκοπίας, ο τοπικός σύμβουλος  Χένρι Νόρις,  πρότεινε να μεταφερθεί η Άρσεναλ στο Βόρειο Λονδίνο σε μια πολύ μεγαλύτερη περιοχή για τους οπαδούς και τους παίκτες και να συγχωνευθεί με τη Φούλαμ. Ωστόσο, η Αγγλική Ομοσπονδία, ήταν απρόθυμη στην τέλεση μίας τέτοιας πράξης και να παρακάμψει τις οικονομικές παρατυπίες, οπότε αποφάσισε να ανακοινώσει ότι εάν οι δύο εν λόγω ομάδες συγχωνευτούν, τότε αυτομάτως θα αντιμετωπίζονταν ως νέος σύλλογος και θα ξεκινούσαν τη ζωή τους στη Division Two.

Αυτός ο υποβιβασμός ήταν αδιανόητος για τον Νόρις, οπότε το 1910 αγόρασε το κλαμπ και εντόπισε γρήγορα μια κατάλληλη τοποθεσία σε αθλητικό γήπεδο ενός σχολείου στο κατοικημένο Highbury, ακριβώς πάνω από το δρόμο που έδρευε η Τότεναμ και άρχισε να αγοράζει το εν λόγω έδαφος. Οι τοπικές ομάδες  οι Σπερς, η Κλάπτον Όριεντ και η Τσέλσι αντιτάχθηκαν στην κίνηση, όπως και οι κάτοικοι, αλλά το πρωτάθλημα ήταν ανίσχυρο για να εμποδίσει μία τέτοια κίνηση και το Highbury άνοιξε τις πύλες του ως η έδρα της Άρσεναλ το 1913.

Πάμε όμως εμείς να θυμηθούμε κάποια παιχνίδια μεταξύ των δύο  ομάδων που έχουν μείνει ιστορικά:

1991: Τότεναμ-Άρσεναλ 3-1
Στις 14 Απριλίου 1991, η Τότεναμ «σφράγισε» μία από τις μεγαλύτερες νίκες απέναντι στους μισητούς «κανονιέρηδες». Ήταν ο ημιτελικός του FA Cup στο Γουέμπλεϊ. Η Τότεναμ προηγήθηκε μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο 2-0 με γκολ των Γκασκόιν και Λίνεκερ, μείωσε ο Σμιθ στο 45΄, αλλά με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Γκάρι Λίνεκερ έγραψε το τελικό 3-1, απέναντι στην Άρσεναλ που είχε κατακτήσει τότε το πρωτάθλημα έχοντας μόλις μία ήττα σε όλο τον μαραθώνιο. Τελικά έναν μήνα αργότερα οι Σπερς κατέκτησαν το τρόπαιο, με νίκη επί της Νότιγχαμ, Mάλιστα αυτό είναι και το τελευταίο Κύπελλο στην τροπαιοθήκη του συλλόγου.

2004: Τότεναμ- Άρσεναλ  2-2
Κυνηγώντας το αήττητο σε μία σεζόν στο πρωτάθλημα, η Άρσεναλ προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Βιεϊρά, Πιρές, μείωσε ο Ρέντναπ και στο 90ο λεπτό με πέναλτι του Κιν, οι Σπερς απέφυγαν την ήττα, αλλά οι «κανονιέρηδες» του Αρσέν Βενγκέρ με αυτό το ισόπαλο αποτέλεσμα πανηγύρισαν την κατάκτηση του τίτλου, στο έδαφος των πιο μισητών αντιπάλων τους. Αυτός ο αγώνας δεν θα μπορούσε να ήταν πιο θρυλικός. Ο εορτασμός ενός ιστορικού επιτεύγματος σε ένα τόσο εχθρικό περιβάλλον πρέπει να ήταν μια εντελώς μεθυστική και μοναδική αίσθηση για τους φίλους της Άρσεναλ. Γιατί για τους αντιπάλους, θα ήταν μία πολύ επίπονη διαδικασία…

2004: Τότεναμ-Άρσεναλ 4-5
Λίγους μήνες αργότερα διεξήχθη ένα από τα πιο εντυπωσιακά παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων. Πολλά από τα προηγούμενα ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου, είχαν αρκετά γκολ, αλλά ποιος περίμενε ότι εκείνη την ημέρα θα είχαμε 9 τέρματα στο White Hart Lane. Για να συνειδητοποιήσετε πόσο «τρελός» ήταν αυτός ο αγώνας, αρκεί να σας πούμε ότι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 1-1. Τα υπόλοιπα επτά – ναι επτά - γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και τα 4 από αυτά στο τελευταίο 20λεπτο!

2008: Άρσεναλ- Τότεναμ  4-4
Σε έναν από τους πιο αξιομνημόνευτους αγώνες της σεζόν 2008-09 (και πιθανώς ολόκληρης της εποχής της Πρέμιερ Λιγκ), Άρσεναλ και Τότεναμ, πρόσφεραν θέαμα με οκτώ γκολ στο «Emirates». Το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν το πρώτο του Χάρι Ρέντναπ στον πάγκο των Σπερς, οι οποίοι πριν από την αναμέτρηση αυτή, βρίσκονταν στη ζώνη του υποβιβασμού. Έχει μείνει αξέχαστο το απίστευτο γκολ του ΜπεντλεΪ που σκόραρε απέναντι στην πρώην του ομάδα, την Άρσεναλ, με λόμπα από τα 40 μέτρα και το γκολ της ισοφάρισης του Λένον, στις καθυστερήσεις του αγώνα

2012: Άρσεναλ-Τότεναμ 5-2
Οι «κανονιέρηδες» πήγαιναν στο ντέρμπι «τραυματισμένοι» ψυχολογικά. Είχε ηττηθεί 4-0 από την Μίλαν στο πρώτο ματς της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ και είχαν αποκλειστεί από τη Σάντερλαντ στο Κύπελλο Αγγλίας. Αυτή η άσχημη αύρα βγήκε στο χορτάρι. Η Τότεναμ προηγήθηκε 2-0, ολόκληρο το γήπεδο ζητούσε το κεφάλι του Αρσέν Βενγκέρ, αλλά ξαφνικά όλα άλλαξαν, σε μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία της Premier League. Η Άρσεναλ επέστρεψε με εντυπωσιακό τρόπο στο παιχνίδι, πετυχαίνοντας 5 γκολ μέσα σε 27 λεπτά. Δεν ήταν μία νίκη που της έδωσε κάποιο τρόπαιο. Κέρδισε όμως κάτι πολύ σημαντικό. Τη χαμένη υπερηφάνεια της…

ΑΓΓΛΙΑ - Premier League - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Arsenal - Ποδόσφαιρο Tottenham Hotspur - Ποδόσφαιρο Off Off mkatsafa Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Arsenal ΑΓΓΛΙΑ Η αντιπαλότητα μεταξύ Άρσεναλ και Τότεναμ, κρατάει πάνω από 100 χρόνια, και ξεκίνησε με τον τρόπο που η Άρσεναλ έφτασε στο Βόρειο Λονδίνο. Article publish on Κυρ, 03/14/2021 - 09:11 Article hide updated date On Article is longform Off