Αρμάνι-Φορτιτούτο 74-64: Μπέντιλ και Ντατόμε την άφησαν στην προτελευταία θέση

Η Αρμάνι Μιλάνο παρατάχθηκε στο “Φόρουμ”, χωρίς τους Χάινς, Ντιλέινι, Σίλντς και Μήτογλου, ο Έτορε Μεσίνα έδωσε χρόνο συμμετοχής (23 λεπτά) στον νεοαποκτηθέντα Τομάσο Μπαλντάζο που έπαιζε στην Φορτιτούτο Μπολόνια, πριν από μια εβδομάδα, καθώς και στον Ντάβιντε Αλβίτι (26 λεπτά) αλλά τελικά χρειάστηκε η επιθετική συνεισφορά των Μπεν Μπέντιλ και Λουίτζι Ντατόμε για να πετύχουν οι γηπεδούχοι την… επαγγελματική νίκη τους (74-64) στην 18η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Η Αρμάνι έφτασε στην

13η νίκη, έχει δυο παιχνίδια λιγότερα λόγω αναβολών και βρίσκεται στην 15η και προτελευταία θέση, δίνοντας “μάχη” για την παραμονή της στην LegaA.

Η Φορτιτούτο με τον Μπενζιν και τον Πρότσιντα ήταν ανταγωνιστική στο α’ ημίχρονο, όταν βρέθηκε να χάνει με 11-4, προηγήθηκε με 26-33 και έδειξε ότι θα είχε διάρκεια στην απόδοση της, αλλά στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου, δεν πέτυχε πόντο για 5,5 λεπτά και η Αρμάνι που προηγήθηκε με 10 πόντους (46-36), δεν έδωσε άλλη ευκαιρία στην Φορτιτούτο να την απειλήσει, παρά την κατακόρυφη βελτίωση της απόδοσης του Φρέιζερ.

Δεκάλεπτα: 19-23, 37-36, 57-49, 74-64