Άρης - ΑΕΛ 1-0 : Επαγγελματική νίκη! (pic&vid)

Άρης - ΑΕΛ 1-0 : Επαγγελματική νίκη! (pic&vid)mkouzoulΤρί, 01/26/2021 - 21:27

Ο Άρης φάνηκε να ξέρει τι θέλει στο ματς από την αρχή του αγώνα, αν και χρειάστηκε περίπου 15 λεπτά για να βρει τον ρυθμό του.

Η ΑΕΛ με τον Φέστα στον πάγκο της, έδειξε πολύ καλή στην άμυνα, όμως δεν απείλησε όσο θα ήθελε. Το 4-1-4-1 του Ιταλού έδειξε πως μπορεί να προβληματίσει την αντίπαλη ομάδα.

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου, πίεσαν, είχαν

ακόμη και 67% κατοχή μπάλας στο πρώτο ημίχρονο και χάρη στο γκολ του Ροζ πήραν ένα σημαντικό τρίποντο που τους φέρνει στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Ο Άρης για 12η φορά φέτος, δεν δέχτηκε γκολ σε ματς!

Το παιχνίδι παρακολούθησε και το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Άρη, Κώστας Μήτρογλου!

Κυρίαρχος στο Α΄Ημίχρονο.

Ο Άρης, χρειάστηκε περίπου 15 λεπτά στο ματς προκειμένου να βρει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο. Μέχρι τότε, η ΑΕΛ ήταν σωστά  τοποθετημένη στην άμυνα και δεν άφηνε τους παίκτες του Μάντζιου, να βρουν διάδρομο προς την εστία του Μπάγιτς.

Η πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ήρθε στο 11ο λεπτό. Ο Άρης βρήκε σωστά μπροστά από την δεξιά πτέρυγα, ο Γκάμα είδε τον Μαντσίνι, του πέρασε την μπάλα, την οποία ο Σάσα άφησε να περάσει κάτω από τα πόδια του όμως ο Μαντσίνι δεν έκανε δυνατό σουτ με τον Μπάγιτς να μαζεύει εύκολα.

Δύο λεπτά αργοτερα, ο Καρανίκας, θέλησε ν΄αλλάξει το παιχνίδι, όμως έκανε λάθος με τον Μπρούνο Γκάμα να κλέβει τη μπάλα! Ο παίκτης του Άρη έκανε μερικά μέτρα, δοκίμασε το πόδι του και ανάγκασε τον πορτιέρε της ΑΕΛ να μαζέψει με διπλή προσπάθεια.

Οι “κίτρινοι” λίγο έλλειψε να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 17. Ο Σούντγκρεν έκανε σέντρα από τα δεξιά και ο Ματέο Γκαρσία πήρε την κεφαλιά νικώντας στον αέρα τον Καρανίκα στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Μπάγιτς!

Στο 19 ο Άκης Μάντζιος αναγκάστηκε να βγάλει από το παιχνίδι τον Μαντσίνι με πρόβλημα τραυματισμού και ο Μάνος πήρε την θέση του.

Η ομάδα του Μάντζιου, είχε σχεδόν 70% κατοχή μπάλας, είχε την πρωτοβουλία και έψαχνε το γκολ.

Στο 30 μετά από κόρνερ του Μπρούνο Γκάμα και αφού ο Τσόσιτς ακούμπησε την μπάλα αυτή έφτασε στον Ροζ που με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 με το πρώτο φετινό του γκολ!

Μάλιστα αυτό είναι μόλις το τρίτο γκολ για τον Άρη με κεφαλιά στο πρωτάθλημα!

Η τελευταία ευκαιρία στο πρώτο μέρος ήρθε στο 34 με τον Σάσα! Ο Γκάμα βρήκε τον Σάσα δεξιά στην περιοχή, αυτός έκανε ωραίο σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ!

ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Άρης μπήκε με διάθεση να απειλήσει και μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Μάνος πίεσε τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ, που έκανε μια λάθος ντρίμπλα και έπειτα έδιωξε την μπάλα σε πλάγιο.

Ο Άρης, κατάφερε να πετύχει γκολ στο 55, με τον Μάνο, όμως μετά από εξέταση και του VAR, το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο παίκτης του Άρη, όπως έδειξε και η τεχνολογία, ήταν εκτεθειμένος.

Η ΑΕΛ κατάφερε ν΄απειλήσει για πρώτη φορά στο 63΄!

Μετά από φάση διαρκείας, ο Τρούγιτς, έκανε σέντρα από τ΄αριστερά με τον Μιλοσάβλιεβιτς να πιάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα άουτ!

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση για τον Άρη με τον Γκαρσία, που έκανε σουτ μέσα από την περιοχή με τον Μπάγιτς να μαζεύει!

Στο 79 η ΑΕΛ θέλησε ν΄απειλήσει με τον Ακούνια! Μετά από σέντρα του Καρανίκα, ο Ουρουγουανός σούταρε με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 80 ο Άρης άγγιξε το γκολ! Ο Σίλβα έκανε ωραία κούρσα στα δεξιά σούταρε μέσα από την περιοχή όμως ο Μπάγιτς έωσε και έπειτα απομάκρυναν οι αμυντικοί της ΑΕΛ!

Άρης: 4-2-3-1 Σιαμπάνης - Σούντγκρεν(Σάκιτς), Ροζ, Δεληζήσης, Ιωάννου - Τζέγκο(69΄Ματίγια), Σάσα - Γκάμα(70΄Σίλβα), Μπερτόγλιο(89΄Κάτσε), Ματέο Γκαρσία - Μαντσίνι(19΄Μάνος)

ΑΕΛ 4-1-4-1 Μπάγιτς, Μιχαήλ, Τσόσιτς, Ζίζιτς, Καρανίκας(90 Νούνιτς), Σπάρβ(46 Μιλοσάβλιεβιτς), Τρούγιτς(65΄Ακούνια), Νικολιάς, Κολομπίνο, Πινακάς(83΄Γλυνός), Ντουρμισάι

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης, βοηθοί: Ιορδάνης Δημητριάδης, Ηλίας Κωνσταντίνου, 4ος: Γεώργιος Βρέσκας, VAR: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος, AVAR: Δημήτριος Σαμοϊλης

Κίτρινες: Μπερτόλιο, Πινακάς, Ιωάννου, Κολομπίνο, Ιωάννου, Μιλοσάβλιεβιτς

ΕΛΛΑΔΑ - Super League 1 - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Άρης - Ποδόσφαιρο ΑΕΛ - Ποδόσφαιρο Off Off mkouzoul Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Άρης ΕΛΛΑΔΑ Την τριτη διαδοχική του νίκη πανηγύρισε ο Άρης, που επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στο “Κλεάνθης Βικελίδης” με γκολ του Ροζ, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής! Article publish on Τρί, 01/26/2021 - 21:27 Article hide updated date On Article is longform Off