Αντίο με ήττα στο Youth League από την ΑΕΚ

Την ήττα με 3-0 γνώρισε από την Μπενφίκα στον τελευταίο της αγώνα στο Youth League η ΑΕΚ Κ19, η οποία από το 38' έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπούση.

Στο 2’ και στο 4’ ο Καμαρά σημάδεψε το δοκάρι του Γκίνη, για να ανοίξει το σκορ στο 15’ ο Νούνο Σάντος.

Ο σκόρερ των Πορτογάλων δύο λεπτά αργότερα είχε δοκάρι, ενώ στο 32’αποβλήθηκε ο Μπούσης με απευθείας κόκκινη κάρτα για το φάουλ στον Ράμος ο οποίος έβγαινε απέναντι από τον Γκίνη.

Μετά την αποβολή τα πράγματα έγιναν
πιο δύσκολα για την ομάδα του Γιώργου Σίμου, με τον Παναγιώτη Γκίνη να πραγματοποιεί πολλές σημαντικές επεμβάσεις, όπως αυτή στο τετ-α-τετ με τον Καμαρά στο 47’.

Η ΑΕΚ παρά το ότι έπαιζε με 10 παίκτες από το 38’ κρατούσε έστω και με δυσκολία το σκορ στο 1-0, όμως δέκα λεπτά πριν τα 90’ ο Ταβάρες νίκησε τον Γκίνη και διπλασίασε τα τέρματα της Μπενφίκα.

Οι γηπεδούχοι στο 90’ κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κοπιτσή στον Ζοάο Φερέιρα με τον παίκτη της ΑΕΚ να αντικρίζει την κίτρινη κάρτα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντάντας, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0.