Κύπελλο γυναικών πόλο: Πρόκριση στα πέναλτι η Γλυφάδα

Η Γλυφάδα βγήκε νικήτρια από τον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στις γυναίκες, νικώντας εκτός έδρας το Ρέθυμνο με 13-12 στα πέναλτι (καν. αγ. 10-10) και προκρίθηκε στο Final 4 της διοργάνωσης.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκοράρισμα (2-2), ενώ ένα σερί της φιλοξενούμενης ομάδας της έδωσε το προβάδισμα στο ημίχρονο (4-5).

Στην τρίτη περίοδο, ο ΝΟ Ρεθύμνου μπήκε καλύτερα και έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (8-8), ενώ στο τελευταίο οκτάλεπτο καμία από τις δύο

ομάδες δεν πήρε τη διαφορά υπέρ της.

Το γκολ από την Ηρώ Καριπίδου, 2:46 πριν τη λήξη του αγώνα, έγραψε το 10-10 και ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί οι παίκτριες της Γλυφάδας ήταν πιο ψύχραιμες φθάνοντας στη νίκη με το τελικό 13-12.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 12-13 (10-10 κ.δ.)

Τα οκτάλεπτα: 2-2 , 2-3 , 4-3 , 2-2 (πέναλτι: 2-3)

ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Ζοφώλη, Μαλιαρού, Καριπίδου Μ. 1, Φαρμάκη Ε. 3, Φαρμάκη Μ. 1, Σολανάκη, Καριπίδου Η. 3, Κολτσίδα 2, Στρατηδάκη, Γαβαλά 2, Συριανόγλου, Κυριακάκη

ΑΝΟ Γλυφάδας (Τόνια Μωραΐτη): Αρχοντάκη, Κόλλια, Κοντονή 3, Μαμόγλου, Ακριτίδου, Λούδη 1, Κολιτσοπούλου, Γρηγοροπούλου 1, Καλαργυρού 1, Κοντογιάννη 4, Φραγκιουδάκη 2, Αντωνιάδη 1, Καρύτσα

Πόλο: Προημιτελικά στο Κύπελλο

Το συγκινητικό πανό για την Τοπαλούδη από οπαδούς του Απόλλωνα (pic)

The post Κύπελλο γυναικών πόλο: Πρόκριση στα πέναλτι η Γλυφάδα appeared first on SportimeGreece.