Άντερλεχτ – Λέουβεν 2-2: Τα «μωρά» την κράτησαν όρθια, ντεμπούτο Βερτόγκεν

Εξαιρετικό παιχνίδι στις Βρυξέλλες με την Λέουβεν να προηγείται δύο φορές και την Άντερλεχτ να ισοφαρίζει. Ο Τορστάϊσον με το πιο ωραίο γκολ του αγώνα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους (0-1, 19ο λεπτό) διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άντερλεχτ χρειάστηκε να ισοφαρίσει με έναν 16χρονο, τον Ντουρανβίγ, που έκανε ντεμπούτο ονειρικό με το πρώτο του γκολ μετά από 6 λεπτά που είχε στον αγωνιστικό χώρο (1-1, 71ο λεπτό). Η απάντηση της Λέουβεν ήταν άμεση και ο Αλ Ταμάρι μετά την ασίστ του βγάζει, σκοράρει και δίνει προβάδισμα (1-2, 74ο λεπτό). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο δανεικός Πορτογάλος από τη Γουλβς, Φάμπιο Σίλβα, πέντε λεπτά πριν από το λήξη σημειώνοντας το 4ο φετινό του γκολ (2-2, 85ο λεπτό).