Βουλγαρία-Μαυροβούνιο 81-91: Ένας Βεζένκοφ δεν φέρνει την… άνοιξη, δεύτερη νίκη για το Μαυροβούνιο

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, το Μαυροβούνιο πραγματοποίησε μία εξαιρετική τρίτη περίοδο (22-12 επιμέρους σκορ) και στην συνέχεια διαχειρίστηκε σωστά την υπέρ της διαφορά για να φτάσει στην δεύτερη του νίκη στον πρώτο όμιλο του Eurobasket 2022.

Οι Μαυροβούνιοι ευτύχησαν να έχουν σε εξαιρετική κατάσταση πέντε παίκτες, οι οποίοι πέτυχαν τους 85 από τους 91 πόντους! Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βλάντιμιρ Μιχαίλοβιτς με 23 πόντους,

από 17 πέτυχαν οι Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς και Ιγκόρ Ντρόμπνιακ, ενώ έναν λιγότερο (16) είχε ο Νεμάνια Ράντοβιτς. Ο πέμπτος της παρέας ήταν ο Κέντρικ Πέρι με 12 πόντους και 5 ασίστ.

Για την Βουλγαρία, ο συνήθης ύποπτος, Αλεξάντερ Βεζένκοφ κίνησε και πάλι τα νήματα με 26 πόντους (10/15 σουτ) και 8 ριμπάουντ σε 37:06 λεπτά συμμετοχής. Από κοντά ο Αντρέι Ιβάνοφ με 17 πόντους και μόλις ένα άστοχο σουτ (8/9), ενώ ο Τσάβνταρ Κοστόφ ήταν ο τρίτος διψήφιος με 10 πόντους.

Το Μαυροβούνιο πλέον του κόουτς Ράντοβιτς με ρεκόρ 2-1 θα πρέπει να «αυτοκτονήσει» στα εναπομείναντα δύο ματς για να μην προκριθεί στους «16» αλλά στοχεύει και στο καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Με 0-3 ρεκόρ η Βουλγαρία δεν μπορεί να ελπίζει σε πολλά αν και η εικόνα της στο τουρνουά είναι καλύτερη του αναμενομένου.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 46-45, 58-67, 81-91