Ανατροπή με VAR η Φιορεντίνα (video)

Η ΣΠΑΛ έβαλε δύσκολα στη Φιορεντίνα, όμως δεν κατάφερε να τις κόψει ακόμη δύο βαθμούς, αφού σε διάστημα 10 λεπτών δέχτηκε τρία γκολ και ηττήθηκε 4-1 στην έδρα της.

Οι «βιόλα» είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, με τον Μουριέλ να σημαδεύει το δοκάρι στο 33’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε τρία λεπτά αργότερα, μόνο που ο Πετάνια αξιοποίησε το αμυντικό λάθος της Φιορεντίνα και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 44’ και ενώ όλα έδειχναν πως η ΣΠΑΛ θα πήγαινε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα
στο σκορ, ο Φερνάντες με υπέροχο σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 75’ οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά σε θέση οδηγού με σκόρερ τον Βαλότι, όμως ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε το VAR, όχι μόνο ακύρωσε το γκολ της ΣΠΑΛ, αλλά καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Φιορεντίνα, το οποίο αξιοποίησε ο Βερετού (79’). Δύο λεπτά αργότερα οι «βιόλα» χτύπησαν στην κόντρα και βρήκαν τρίτο γκολ με τον Σιμεόνε, ενώ στο 88’ ο Τζέρσον, έπειτα από λάθος του Βαλότι διαμόρφωσε το τελικό 1-4.