Άναψε πράσινο (Γκριν) για τη νίκη η Τσέλσι (video)

Η Τσέλσι με τον αναπληρωματικό της γκολκίπερ, Ρομπ Γκριν να πιάνει το πέναλτι του Ντιόπ, νίκησε 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι την Λυών, μετά από 90 «άσφαιρα» λεπτά στο Στάμφορντ Μπριτζ.
Ο Σάρι ξεκίνησε με πειραματική 11άδα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς αναπληρωματικούς, αλλά και την ευκαιρία στον Αμπαντου, τον 17χρονο Ουαλλό στόπερ, να λάμψει, αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον.
Η Λυών είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, πατώντας καλύτερα από τους Αγγλους, με τον Τζενεσιό, να
χρησιμοποιεί αρκετούς βασικούς. Ο Αουάρ αστόχησεσε τετ α τετ, ενώ το φάουλ του Ουίλιαν έβγαλε εντυπωσιακά ο Λόπες.Μέσα σε 1 λεπτό στις αρχές του δεύτερου μέρους ο Ντεπάι για την Λυών και ο Λόφτους Τσικ για την Τσέλσι δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.
Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ακόμη κι όταν ο Ιταλός κόουτς έβαλε τους βασικούς, με το 0-0 να μένει ως το τέλος.
Στη διαδικασία των πέναλτι και μετά από 8 εύστοχα χτυπήματα, ήρθε η ώρα του Ντιοπ, αλλά ο Γκριν τον «ψάρεψε» για να αποκρούσει. Ο Αζάρ δε λάθεψε στο τελευταίο, για να έρθει το τελικό 5-4. Δεύτερη νίκη στα
πέναλτι για την Τσέλσι στο Ιντερνάσιοναλ Τσάμπιονς Καπ, πρώτη ήττα στην ίδια διαδικασία για την Λυών.A