Αμβούργο-Ζανκτ Πάουλι 2-1: Με ανατροπή έγινε το “αφεντικό” της πόλης (hls)

Ήταν μία αναμέτρηση με πολλές συγκινήσεις, που στο τέλος αποδόθηκε διακαιοσύνη με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στο γήπεδο. Η Ζανκτ Πάουλι κέρδισε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν με 3-2, αλλά το Αμβούργο πήρε την εκδίκηση του με αυτή τη νίκη εντός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 31ο λεπτό με τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας, τον Μπουργκστάλερ, που με κοντινή κεφαλιά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, φτάνοντας τα 15 γκολ στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι που είχαν δοκάρι στο 6ο λεπτό με τον Χάιερ, κατάφεραν με΄σα σε 13 λεπτά στην επανάληψη να προηγηθούν, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τον Κίτελ που είχε ισάριθμες ασίστ για τα γκολ που πέτυχαν ο Σόνλαου στο 58ο λεπτό και ο Γιατά στο 70΄. Για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι απρέμεινε χωρίς νίκη η Ζανκτ Πάουλι, για 4ο σερί ματς δεν ηττήθηκε το Αμβούργο, το οποίο πλησίασε την ομάδα του Τίμο Σουλτς στους τρεις βαθμούς.