Εφές-Παναθηναϊκός 82-81: Ε, όχι κι έτσι!

Το πιο πικρό ποτήρι ήπιε ο Παναθηναϊκός απόψε (21/1) στην Πόλη… Κρατούσε τη νίκη κόντρα στην Εφές μέχρι και 1 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε, όμως, στο σημείο εκείνο τράβηξε το περίστροφό του ο Μοερμάν, πυροβόλησε έξω από τα 6,75, ευστόχησε και έγραψε το 82-81, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα!

Οι “πράσινοι”, απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης την περασμένη σεζόν, διόλου δεν έμοιαζαν ότι κουβαλούσαν 14 σερί ήττες μακριά από το ΟΑΚΑ

(9 αυτή την αγωνιστική περίοδο και 5 την προηγούμενη) στην Ευρωλίγκα. Τουναντίον, θύμιζαν ομάδα από τα παλιά, παρότι δεν είχαν τον βασικό τους ψηλό, τον Γιώργο Παπαγιάννη, που έμεινε εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.

Βασιζόμενοι εν πολλοίς στα σουτ από μακριά (12/28 3π.), ήταν πάντα μέσα στο παιχνίδι, φτάνοντας στα 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να έχουν το πάνω χέρι στο σκορ, προηγούμενοι με 79-81. Ο Ουάιτ ήταν αυτός που έδωσε τον αέρα των 2 πόντων με μία εύστοχη βολή, όμως, είχε και μία άστοχη σε εκείνο το σημείο, που τελικώς αποδείχτηκε μοιραία. Οι “πράσινοι” στην τελευταία τους άμυνα επέλεξαν να μην πάνε σε φάουλ και ο Μοερμάν δεν αστόχησε στο τρίποντο. Όλα τα άλλα είναι ιστορία…

Θυμηθείτε εδώ το live του αγώνα

Επικό δεύτερο δεκάλεπτο!

Με μπροστάρηδες τους Λάρκιν και Ντάνστον, η Εφές μπήκε δυνατά στο παιχνίδι στην έδρα της απέναντι στον Παναθηναϊκό. Με 3/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα έφτασαν στο 12-7 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, με τους “πράσινους”, όμως, να ακολουθούν και να ισοφαρίζουν στα 3:37” πριν το φινάλε της περιόδου σε 12-12 με τον Έβανς. Νέο μικρό σερί 5-0 της Εφές και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους Τούρκους προηγούμενους με σκορ 17-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να… τελειώσουν το ματς, καθώς στα 8:43” πριν τη λήξη έφτασαν στο +8 (22-14 με τον Σίμον), αλλά ο Παναθηναϊκός γύρισε το ματς ανάποδα. Στα 6:30” ο Νέντοβιτς έκανε το 24-22, στα 5:57” ο Μέικον το 26-25 και στα 4:14” ο Ουάιτ το 31-30.

Πρώτη φορά οι “πράσινοι” ισοφάρισαν στα 3:33” πριν το φινάλε της περιόδου, με τον Νέντοβιτς με τρίποντο να κάνει το 33-33 και αμέσως μετά προσπέρασαν με τον Μέικον να κάνει το 33-36, επίσης με τρίποντο, στα 2:56”. Ο Παναθηναϊκός μέχρις εκείνο το σημείο σούταρε με 57% έξω από τα 6,75 μ.!

Η “πράσινη” επίθεση δεν σταμάτησε. Με την παραγωγικότητα στα ύψη, η διαφορά πήγε στο +5 (37-42 στα 0:10” με τον Έβανς), για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 39-42. Σε αυτή την περίοδο, ο Παναθηναϊκός πέτυχε 30 πόντους! Ονειρεμένο διάστημα για τους “πράσινους”, που θυμίζουμε στο πρώτο είχαν πετύχει μόλις δώδεκα (12). Το επί μέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 22-30, με τους “πράσινους” να έχουν 3/4 βολές, 6/8 δίποντα και 5/8 τρίποντα!

Άδοξο φινάλε…

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να μείνει στον ίδιο υψηλό ρυθμό σκοραρίσματος. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεσή τους, έκλεψαν μπάλες, βγήκαν στον αιφνιδιασμό και γενικώς έβαλαν δύσκολα στους “πράσινους”. Πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ (58-55 στα 3:44′ πριν το τέλος με βολές του Σίμον) και αργότερα και στο +5 (63-58 με τον Μόερμαν στα 2:30” να ευστοχεί σε τρίποντο). Ο Ουάιτ έφερε τον Παναθηναϊκό κοντά στα 0:52” (63-62), για να τελειώσει η περίοδος με την Εφές στο +3 (65-62).

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε σασπένς μέχρι την τελευταία φάση. Στα 7:19′ πριν το φινάλε ο Ουάιτ ισοφάρισε (69-69), στα 5:42” ο Νέντοβιτς με τρίποντο έκανε το 73-74 και στα 4:48” ο Παπαπέτρου το 73-76. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε πολύ σκληρός για να πεθάνει και έβαζε συνεχώς πίεση στην Εφές.

Στα 2:44” ο Μοερμάν έκανε το 75-76 και στα 2:13” ο Δημήτρης Πρίφτης χρεώθηκε με τεχνική ποινή επειδή πάτησε στο παρκέ για να δώσει οδηγίες! Αδιανόητη απόφαση, με τον Μίσιτς να ισοφαρίζει με τη βολή σε 76-76. Ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω! Με τον Νέντοβιτς το σκορ πήγε στο 76-78, ισοφάρισε εκ νέου ο Μίτσιτς σε 78-78 στο 1:31” με δύο βολές, για να φτάσει στο σκορ στο 79-81 στα 14” δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τη βολή του Ουάιτ. Το φάουλ στην τελευταία επίθεση των Τούρκων δεν έγινε ποτέ, ο Μοερμάν εκτέλεσε για τρεις και η εκτός έδρας νίκη δεν ήρθε ποτέ για τον Παναθηναϊκό, με το ταμπλό να γράφει τελικώς 82-81…

Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Νέντοβιτς (20π., 2/4 2π., 4/8 3π., 4/4 β., 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μέικον (17 π., 4/6 2π., 3/4 3π., 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Ουάιτ (15 π., 2/5 2π., 2/4 3π., 5/8 β., 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), αν και μοιραίος στο τέλος ο τελευταίος. Από πλευράς Εφές, πέντε παίκτες ήταν διψήφιοι, οι Μίτσιτς (20π.), Μόερμαν (15 π.), Ντάνστον (14π.), Λάρκιν (11π.) και Σίμον (10π.). Ο Παναθηναϊκός είχε 17/35 2π., 12/28 3π. και 11/14 β., ενώ η Εφές 24/43 2π., 7/28 3π. και 13/16 β..