Αμβούργο-Αρμίνια 2-1: Και τώρα η Ντάρμσταντ

Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους. Το μεν Αμβούργο για να μείνει σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την πρωτοπόρο Ντάρμσταντ μια εβδομάδα πριν το μεταξύ τους παιχνίδι, ενώ η Αρμίνια για να βγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Κάθε μια με τη στρατηγική της είχαν καλές στιγμές στο παιχνίδι, με το Αμβούργο να προηγείται με πολύ ωραίο γκολ του Ρέις στο 27ο λεπτό ύστερα από ασίστ με τακουνάκι από τον Μούχαϊμ.

Στο διάστημα από το 50-60 το παιχνίδι απέκτησε καταιγιστικό ρυθμό με την Αρμίνια να ισοφαρίζει με τον Οτζίπκα στο 51′. Δύο λεπτά μετά το Αμβούργο είχε δοκάρι σε φόυλ του Μπένες και ασύλληπτη επέμβαση του Φρέις σε σουτ του Μέφερτ.

Στο 57′ από σέντρα του Ντομπέ, ο Γιατά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 2-1. Παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες είχαν κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, εν τέλει το Αμβούργο κράτησε τη σπουδαία νίκη ως το τέλος.