Παρί Σεν Ζερμέν-Λιλ 4-3: Με ανατροπή στην ανατροπή στις καθυστερήσεις (hls)

Η Παρί προηγήθηκε 2-0, η Λιλ έκανε μεγάλη ανατροπή και προηγήθηκε αυτή 3-2, για να κάνει νέα ανατροπή στο τέλος η Παρί και να επικρατήσει 4-3, επαναφέροντας την ηρεμία μετά τα προηγούμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα και τις τρεις συνεχόμενες ήττες.

Στο ξεκίνημα φάνηκε ότι η Παρί θα πάρει μία εύκολη νίκη, καθώς προηγήθηκε 2-0 με δύο τέρματα μέσα σε έξι λεπτά από τον Εμπαπέ στο 11΄ και τον Νεϊμάρ στο 17΄αλλά οι απουσίες των Χακίμι και Μαρκίνιος ήταν εμφανείς στην

άμυνα και η Λιλ έφτανε εύκολα σε θέση βολής. Στο 24ο λεπτό μείωσε με κεφαλιά του Ντιακιτέ και μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Στην επανάληψη η ομάδα του Φονσέκα πέτυχε δύο τέρματα μέσα σε 11 λεπτά με το πέναλτι του Ντέιβιντ στο 58΄και το όμορφο τέρμα του Μπεμπά στο 69΄.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Γκαλτιέ έκανε την απίστευτη ανατροπή, σκοράροντας στο 87ο λεπτό με τον Εμπαπέ και στις καθυστερήσεις με το άπιαστο φάουλ από τον Λιονέλ Μέσι.