Αμβούργο – Στουτγκάρδη 1-3 (1-6) : Αποστολή εξετελέσθη (hls)

Το Αμβούργο έψαχνε τρία γκολ για να ελπίζει και πέτυχε το πρώτο αρκετά γρήγορα με το εξαιρετικό σουτ του Κίτελ (6′).

Από εκεί και πέρα όμως οι γηπεδούχοι έκαναν καποια λάθη στην άμυνα που τους άγχωσαν και επέτρεψαν στην Στουτγκάρδη να κόψει τον ρυθμό τους.

Δύο μικροευκαιρίες ως το ημίχρονο με Γκλάτσελ (40′) και Γιάτα (45+1) με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν και να κρατούν το 1-0.

Με την εκκίνηση του δευτερου ημιχρόνου η Στουτγκαρδη απείλησε και σκόραρε δις

με τον ίδιο παίκτη, τον Γάλλο Μιγιό (48′, 64′) για να γυρίσει το ματς και να φτάσει στο 2-1 ενώ με το Αμβούργο να έχει απογοητευτεί εντελώς πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Σίλας στις καθυστερήσεις για το τελικό 1-3.

Το Αμβούργο για δεύτερη συνεχόμενη χρονια χάνει την άνοδο στα μπαράζ και θα βρεθεί για έκτη σερί σεζόν στην δεύτερη κατηγορία.

Αμβούργο : Φερνάντες – Χάγερ (69′ Μικελμπρενσίς), Μοντέρο (72′ Κένιγκσντερφερ), Σόνλαου, Μούχαϊμ – Μέφερτ (68′ Μπίλμπιγια), Ρέις, Κίτελ – Γιάτα, Ντομπέ, Γκλάτσελ

Στουτγκάρδη : Μίλερ – Μαυροπανος (46′ Ζαγκαντού), Άντον, Ίτο – Βάγκνομαν (82′ Σίλας), Έντο, Κάρατσορ, Σόσα (67′ Νάρτεϊ) – Μιγιό (67′ Τομάς), Φούριχ, Γκιρασί (67′ Πφάιφερ)