Αλβανία – Ν. Φερόε 0-0: Φιέστα χωρίς γκολ (video)

Η Αλβανία του Σιλβίνιο πραγματοποίησε μια εκπληκτική πορεία στον Ε’ όμιλο της προκριματικής φάσης του Euro 2024, ωστόσο με τις δύο τελευταίες ισοπαλίες με τη Μολδαβία (1-1) και σήμερα (20/11) με τα Νησιά Φερόε, έμεινε στη δεύτερη θέση σε ισοβαθμία 15 πόντων με την Τσεχία, που την προσπέρασε με ενεργητικό ενός περισσότερου γκολ. Οι Αλβανοί μπήκαν στο ματς για να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ, ωστόσο δεν κατάφεραν να

δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες καθώς τα Νησιά Φερόε αντιστάθηκαν με αποτελεσματικότητα.

Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη αξιόλογη στιγμή στο πρώτο μέρος ήρθε για την Αλβανία με το τετ α τετ του Ντάκου με τον Λάμχαουγκε στο 26′, σε μια φάση στην οποία τραυματίστηκε ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων. Στις καθυστερήσεος του πρώτου ημιχρόνου οι Αλβανοί έχασαν ακόμα δύο καλές στιγμές με τον Ουζούνι και τον Ντάκου, ωστόσο ο νεοεισελθών τερματοφύλακας Ρέινατρου ήταν σε ετοιμότητα! Στο δεύτερο ημίχρονο η φλυαρία της Αλβανίας συνεχίστηκε και μάλιστα τα Φερόε είχαν καλές στιγμές στο 50′ με τον Χέντρικσον και στο 55′ με τον Μπαρτάλιο. Το 0-0 έδωσε έναν πόντο στην Αλβανία που έμεινε δεύτερη πίσω απ’ την Τσεχία (επικράτησε 3-0 της Μολδαβίας) και θα ετοιμάσει βαλίτσες για την τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.