Αλαβές-Θέλτα 1-2: Εκτός τα πάει καλά η Θέλτα!

Οι παίκτες του Κουδέτ έχουν πάρει μόλις πέντε βαθμούς στο “Balaídos” και ένδεκα εκτός έδρας, μετά και τη σημερινή νίκη με σκορ 2-1 στο Στάδιο “Μεντιθορόθα”. Οι γηπεδούχοι ήλπιζαν να κατακτήσουν την τρίτη διαδοχική εντός έδρας νίκη τους, αλλά η ομάδα της Γαλικίας ήταν αυτή που γέλασε στο τέλος. Η Θέλτα προηγήθηκε στο 12ο λεπτό με ωραίο δεξί σουτ από τον Σάντι Μίνα, για να ισοφαρίσουν οι Βάσκοι στο 21ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Χοσέλου,

Στο 54ο λεπτό η Αλαβές είχε δοκάρι με τον Λουμ και στο 68΄σε χέρι του Μαρτίν, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιάγο Άσπας, ο Πατσέκο απέκρουσε, αλλά με δεύτερη προσπάθεια, ο αρχηγός της Θέλτα σκόραρε δίνοντας το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του, που της επέτρεψε να απομακρυνθεί από την ουρά της βαθμοολογίας.