Άγιαξ-Σπάρτα 4-0: Σαν σε προπόνηση με ηγέτη Τάντιτς

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντούσαν Τάντιτς με 2 γκολ και μία ασίστ. Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο η πρωταθλήτρια Ολλανδίας είχε ουσιαστικά “καθαρίσει” το ματς. Αρχικά στο 6ο λεπτό ο Ντούσαν Τάντιτς έγραψε το 1-0 με κοντινό πλασέ και στο 28ο λεπτό ο Σέρβος αρχηγός του Άγιαξ, με τη 13η ασίστ στο πρωτάθλημα, έδωσε την ευκαιρία στον Τέιλορ να σκοράρει.

Στο 64ο λεπτό ο Τάντιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 3-0 για να κλείσει το σκορ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ ο Κούντους στο 84΄. Ο Άγιαξ έχει κερδίσει πλέον τα 13 τελευταία παιχνίδια κόντρα στη Σπάρτα (τελευταία απώλεια βαθμών το 2009, 0-0), ενώ από την πλευρά της η ομάδα του Ρότερνταμ γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά από 10 αγώνες.