Άγιαξ – Φόλενταμ 2-0: Νίκη στο ντεμπούτο του Φαν’τ Σχιπ μετά από 80 ημέρες! (hls)

Το ντεμπούτο του Τζον Φαν’τ Σχιπ και του άμεσου συνεργάτη του, Μιχάλη Βαλκάνη, στον πάγκο του Άγιαξ ήταν νικηφόρο και ο “Αίαντας” κατάφερε να πάρει το πρώτο… τρίποντο μετά τον Αύγουστο στο ολλανδικό πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-0 της Φόλενταμ στο Άμστερνταμ.

Ο άλλοτε τεχνικός της Εθνικής Ελλάδας έριξε το βάρος στην ψυχολογία, έδωσε φανέλα βασικού στον 20χρονο Μάρτα (έκανε ντεμπούτο) και είδε τους παίκτες του να χάνουν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη στο παιχνίδι.

Τελικά ο Στίβεν Μπερχβάιν

έλυσε το… γόρδιο δεσμό της άμυνας της Φόλενταμ και έκανε το 1-0 στο 57ο λεπτό, ενώ ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Τσούμπα Άκπομ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 89ο λεπτό. Μάλιστα ο Άκπομ είχε και δύο δοκάρια στα 14 λεπτά συμμετοχής του στο ματς!

Μετά τη νίκη που πέτυχε ο Άγιαξ του Φαν’τ Σχιπ στο εξ’ αναβολής παιχνίδι για την τρίτη αγωνιστική της Eredivisie, ο “Αίαντας”… ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της κατάταξης και βρίσκεται πλέον στη 15η με 8 βαθμούς.