Αυστραλία-Ιαπωνία 109-89: Απόλαυση Γκίντι-Κουκς και πρόκριση για τα «καγκουρό»

Σε ένα παιχνίδι που θύμισε NBA, με αποκορύφωμα το τρίτο δεκάλεπτο (30-35 επιμέρους σκορ!), οι Αυστραλοί δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα με τους Ιάπωνες. Η διαφορά ξέφυγε από νωρίς σε διψήφιες τιμές με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται στο +22 (57-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «σαμουράι» κέρδισαν τις εντυπώσεις και με ένα τρομερό ενεργητικό 35 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, έριξαν την διαφορά στους 17 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν αντεπίθεση φτάνοντας μέχρι το -13 (97-84) αλλά ήταν πλέον αργά για ανατροπή, με τους «boomers»

να βρίσκουν λύσεις από το τρομερό δίδυμο Τζος Γκίντι (26 πόντους, 11 ασίστ) και Ζέιβιερ Κουκς (24 πόντους, 16 ριμπάουντ) για να τελειώσουν την δουλειά (109-89).

Εκτός των δύο προαναφερθέντων, για την Αυστραλία, 15 πόντους είχε ο Τζος Γκριν, 13 ο Νικ Κέι, ενώ ο Πάτι Μιλς ήταν άστοχος (4/13 σουτ) αλλά έφτασε τους 11 με βολές στο φινάλε.

Για την μαχητική Ιαπωνία που θα συνεχίσει στους αγώνες κατάταξης (θέσεις 17-32), ο Τζος Χόκινσον ήταν μυθικός με 33 πόντους και 7 ριμπάουντ. Με 24 πόντους τελείωσε το ματς ο NBAερ, Γιούτα Γουατανάμπε.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 57-35, 87-70, 109-89