Αφεντικό η Άρσεναλ, χαμός για την τετράδα!

Η Άρσεναλ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Τσέλσι και μετέτρεψε την μάχη για την τέταρτη θέση της Πρέμιερ Λιγκ σε κούρσα για τρία άλογα.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι έφτασε την συμπολίτισσά της στους τρεις πόντους, ενώ ισόβαθμη με τους «κανονιέρηδες» είναι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι γηπεδούχοι, μπορεί να είχαν κερδίσει μόλις μία φορά στα προηγούμενα 14 παιχνίδια απέναντι στην Τσέλσι, αλλά ήταν αήττητοι στα 12 προηγούμενα εντός έδρας λονδρέζικα ντέρμπι και συνέχισαν το σερί, με έκτη σερί νίκη απέναντι σε συμπολίσσα στο Emirates.

Οι
γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό με ωραία προσπάθεια του Λακαζέτ και σουτ στην κλειστή γωνία του Κέπα, ενώ στο 39' ο Κοσιελνί με τον...ώμο έκανε το 2-0 έπειτα από μπαλιά του Σωκράτη Παπασταθόπουλου! Ο Γάλλος έχει σκοράρει πλεον και στις εννέα του σεζόν με την Άρσεναλ, ενώ γίνεται ο πρώτος αμυντικός της που φτάνει τα 20 γκολ στο πρωτάθλημα.

Η Τσέλσι είχε ένα δοκάρι στο 45' σε κεφαλιά του Μάρκος Αλόνσο, αλλά δεν έκανε κάτι άλλο στην συνέχεια. Στα αρνητικά για την Άρσεναλ, ο σοβαρός όπως όλα δείχνουν τραυματισμός του Μπεγερίν στο γόνατο στο 72ο λεπτό.