ΑΕΚ Β – Καλλιθέα 1-3: Νίκη ελπίδας για άνοδο…

Σπουδαία νίκη για την Athens Kallithea, η οποία επικράτησε 3-1 της ΑΕΚ Β στο Σεραφείδειο, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League 2.

Πρωταγωνιστής ο Γιάννης Λουκίνας σκόραρε δύο φορές για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος (17’, 33’) με την Ένωση να μειώνει σε 1-2 στο 70’ με κεφαλιά του Βεντάντ Ραντόνια μετά σέντρα του Κώστα Σταμούλη. Στη συνέχεια προσπάθησε

να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά στο 90’ το γκολ του Νίκου Καινούργιου με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Η εξέλιξη του αγώνα όπως την κατέγραψε η ιστοσελίδα της ΠΑΕ ΑΕΚ:

1′ Έναρξη της αναμέτρησης.
4′ Σουτ του Κυνηγόπουλου από πλάγια δεξιά μέσα από την περιοχή και απόκρουση Θεοχάρη σε κόρνερ
5′ Κίτρινη κάρτα στον Σαντάνα.
7′ Σέντρα Μαχαίρα από αριστερά, δεν πρόλαβε ο Χριστόπουλος να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.
11′ Δύσκολη επέμβαση Θεοχάρη σε κοντινό σουτ του Λουκίνα.
17′ Το 0-1 με κοντινό πλασέ του Λουκίνα μετά από ασίστ του Κυνηγόπουλου.
33′ Το 0-2 με κοντινό σουτ του Λουκίνα μετά από εκτέλεση φάουλ.
36′ Σουτ του Πανερά έξω από την περιοχή μετά από ωραία συνεργασία με τον Γκαρσία έφυγε άουτ.
45+1′ Κίτρινη κάρτα στον Ρουκουνάκη.
45+1’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
46′ Έναρξη δεύτερου μέρους.
57′ Κίτρινη κάρτα στον Παρρά.
69’ Δύσκολη απόκρουση του Βοσνιάδη στη δεξιά του γωνία σε σουτ του
70’ Η ΑΕΚ Β μειώνει σε 1-2 με κεφαλιά του Βεντάντ Ραντόνια μετά από σέντρα του Κώστα Σταμούλη από δεξιά.
79’ Ο Βοσνιάδης μπλοκάρει το πλασέ του Χριστόπουλου από πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή.
88’ Κίτρινη κάρτα στον Ουές.
90’ Το 1-3 από κεφαλιά του Καινούργιου μετά από εκτέλεση φάουλ του Ματίγια
90+4’ Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ Β: Θεοχάρης, Σταμούλης, Ραντόνια, Λάτσι, Παρράς, Ρουκουνάκης (68’ Νούλας) Κορομηλάς (46′ Γερολέμου) Τζ. Γκαρσία, Πανεράς (68’ Σκόνδρας) Μαχαίρας, Απ. Χριστόπουλος.

ΑTHENS KALLITHEA: Βοσνιάδης, Ρέντζας, Κύργιας, Βλάχος, Ουές, Ντεμέτριους (70’ Μπουλούλης) Ματίγια, Σαντάνα (90’ Μάλτσι) Καινούργιος, Λουκίνας, Κυνηγόπουλος (85’ Μπάμπης).

Διαιτητής: Ευστράτιος Μαχαίρας (ΕΠΣA)
Βοηθοί: Λυκούργος Τσολακίδης (ΕΠΣA) Χρήστος Νικολάου (ΕΠΣA)
4ος: Ιωάννης Στεργιώτης (ΕΠΣA).