ΑΕΚ-Περιστέρι 78-72: Στην τέταρτη θέση η “Ένωση”

Η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά στο τέλος νίκησε το Περιστέρι με 78-72 στο κλειστό των “Άνω Λιοσίων”. Οι “κιτρινόμαυροι” άρχισαν δυναμικά στην αναμέτρηση, έχτισαν προβάδισμα 8 πόντων για το 10-2, αλλά το Περιστέρι μάζεψε τη διαφορά στην πρώτη περίοδο και έφτασε στο 20-17. Με βάση την εικόνα της ΑΕΚ, οι γηπεδούχοι

ήταν δεδομένο ότι θα “ανοίξουν την ψαλίδα” και πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +13 (42-29).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ η ΑΕΚ ήταν κάκιστη αγωνιστικά, έδωσε χώρο στο Περιστέρι αλλά ο Κολόμ ώθηση τους “κιτρινόμαυρους” στη νίκη με 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-29, 59-55, 78-72

ΑΕΚ: Κολόμ 21, Πετρόπουλος 2, Κουζέλογλου 9, Χάμερ 18, Ράουτινς 7, Ανγκόλα 10, Λάνκφορντ 0, Φιλιππάκος 0, Γκρίφιν 0, Μαυροεϊδής 6, Κόνιαρης 0, Φιλώνης 5.

Περιστέρι: Πέτεγουει 8, Μωραίτης 16, Γκιέλο 15, Χριστίδης 13 , Γκρέι 2, Φύτος 0, Βιλάκης 8, Κόζι 2 , Αγκμπέλις 0, Σαλούστρος 2, Γιαννόπουλος 0, Σταυρακόπουλος 0,