ΑΕΚ-Χάποελ Χολόν 100-96: «Τα χρειάστηκε» αλλά κέρδισε (HL)

ΑΕΚ-Χάποελ Χολόν 100-96: «Τα χρειάστηκε» αλλά κέρδισε (HL)basket1thanosΤετ, 11/04/2020 - 21:33

Ίδρωσε, μάτωσε αλλά στο φινάλε δικαιώθηκε. Η ΑΕΚ βρέθηκε νωρίς μπροστά με διψήφια διαφορά και ίσως θεώρησε ότι η πρεμιέρα θα ήταν εύκολη. Αμ δε, η Χάποελ Χολόν του Στέφανου Δέδα όχι μόνο επέστρεψε στο ματς αλλά έβαλε και πολύ δύσκολα στην φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης όντας πολύ εύστοχη στα σουτ τριών πόντων (14/28). Στο φινάλε η ενέργεια της Ένωσης και η προσωπικότητα των παικτών της (Κιθ Λάνγκφορντ και Νίκος Ζήσης) "μίλησαν".

Το ματς:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και με τους Γκίκα, Μορέιρα και Λάνγκφορντ να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ, προηγήθηκε 19-7 και 24-14 λίγο αργότερα. Κάπου εκεί ξεκίνησε η καθίζηση. Με τον Σι Τζέι Χάρις πρωτεργάτη η Χάποελ Χολόν "έτρεξε" σερί 7-0 για να μειώσει στο τρίποντο στην λήξη της πρώτης περιόδου (24-21).

Το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν εφάμιλλο με το τελείωμα του πρώτου. Οι Ισραηλινοί είχαν πλέον βρει ρυθμό, "πυροβολούσαν" από τα 6.75 μ. και κυριαρχούσαν κάτω από τις δύο ρακέτες με αποτέλεσμα να προηγηθούν με επτά, 25-32 (επιμέρους σκορ 1-18)! Η διαφορά έφτασε και διψήφια τιμή, 27-38 ενώ λίγο μετά 33-43. Η ΑΕΚ έδειξε να ξυπνά και τρία γκολ-φάουλ των Γκίκα, Λάνγκφορντ και Μορέιρα της έδωσαν ξανά το μομέντουμ. Ο Λάνγκφορντ με fade-away έβαλε ξανά μπροστά την Ένωση (50-49) όμως την τελευταία... λέξη του πρώτου ημιχρόνου είπε ο Χάρις με τρίποντο (50-52).

Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες ήταν σαφώς πιο άστοχες και στο πρώτο πεντάλεπτο συμβάδιζαν στο σκορ ανταλλάσσοντας καλάθια. Ο Μάιλς βρήκε ένα μεγάλο τρίποντο από την γωνία και στην συνέχεια τρεις πόντους από τη γραμμή των βολών μετά από τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου (66-69). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 75-76 υπέρ των φιλοξενούμενων παρότι ο Λοτζέσκι βρήκε το πρώτο του καλάθι (τρίποντο) και ο Γκίκας σκόραρε με φλότερ στην εκπνοή.

Το συγκρότημα του Παπαθεοδώρου έβγαλε ενέργεια και με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να σκοράρει δις από κοντά προσπέρασε εκ νέου στο σκορ, 82-79. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν το "κλειδί" και ο Λοτζέσκι από το τρίποντο (που άλλου;) έδωσε στην "Βασίλισσα" ανάσα έξι πόντων (85-79). Κάπου εκεί ο Γκάι Πνίνι πήρε το "όπλο" του και άλλαξε ξανά την εικόνα του ματς, μειώνοντας στον πόντο 04:22 λεπτά πριν το φινάλε. Ο Νίκος Ζήσης έβαλε στην συνέχεια ένα μεγάλο σουτ από τα 6.5 μέτρα και ο Λάνγκφορντ από την γραμμή της... φιλανθρωπίας "έγραψε" το 89-85 με 03:15 να απομένουν. ΜακΓκί και Λάνγκφορντ αντάλλαξαν δύο φορές καλάθια με την διαφορά ότι ο Αμερικανός της ΑΕΚ σκόραρε δύο τρίποντα για το 95-90. Η ομάδα του Δέδα δεν το έβαλε κάτω και με ζευγάρια βολών μείωσε ξανά στον πόντο, 95-94, με 44 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Κιθ Λάνγκφορντ όμως δεν υπήρχε καμία περίπτωση να επιτρέψει σε κάποιον άλλον να πει την τελευταία "λέξη" και με τρίποντο στα 23" πριν τη λήξη έβαλε "ταφόπλακα" ουσιαστικά στα όνειρα της Χάποελ Χολόν.

MVP του αγώνα ο Κιθ Λάνγκφορντ με 30 πόντους (9/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα) σε μόλις 28 λεπτά συμμετοχής! Σπουδαία εμφάνιση από τους Νίκο Γκίκα (15 πόντους, 9 ασίστ) και Γιανίκ Μορέιρα (18 πόντους, 10 ριμπάουντ) σε μόλις 23 λεπτά συμμετοχής έκαστος.

Για την ομάδα του Στέφανου Δέδα ο Σι Τζέι Χάρις ήταν εκπληκτικός με 27 πόντους (4/7 τρίποντα) αλλά έχασε την "μάχη" και σε ατομικό επίπεδο από τον Λάνγκφορντ.

Οι καλύτερες στιγμές από το παιχνίδι:

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - Basketball Champions League - ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΕΚ - Μπάσκετ Off Off basket1thanos Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΕΚ ΔΙΕΘΝΕΙΣ Η ΑΕΚ ξεκίνησε με το... δεξί τις υποχρεώσεις της στο Basketball Champions League της σεζόν 2020-2021. Η Χάποελ Χολόν τις έβαλε (πολύ) δύσκολα αλλά στο τέλος με "κλειδιά" την άμυνα, την ενέργεια και τον Λάνγκφορντ η ελληνική ομάδα πήρε την πολυπόθητη νίκη (100-96). Article publish on Τετ, 11/04/2020 - 21:33 Article hide updated date On Article is longform Off