ΑΕΚ – Ολυμπιακός 78-85: Βεζένκοφ και πολυφωνία τον κράτησαν αήττητο

Ένα κυριαρχικό δεκάλεπτο, το τρίτο, ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό για να επικρατήσει της ΑΕΚ και να κλείσει αήττητος την κανονική διάρκεια της Basket League. Σε αυτό το διάστημα οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν 29 πόντους, δέχτηκαν 18 και μετέτρεψαν το ρευστό 35-38 του ημιχρόνου σε 53-67, κατ΄ ουσίαν καθαρίζοντας τη νίκη.

Η ΑΕΚ

έκανε την προσπάθεια της στην τελευταία περίοδο, μείωσε στους 5 πόντους με καλάθι του Γιάνκοβιτς, 73-78 στα 3:36, αλλά ως εκεί. Ο Ολυμπιακός προστάτευσε το προβάδισμα του και έφτασε χωρίς καρδιοχτύπια στη νίκη.

Για τους νικητές ο Βεζένκοφ είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Φαλ 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Γουόκαπ 7 πόντους, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ και ο Σλούκας 8 πόντους, 6 ασίστ. Μελανό σημείο τα 18 λάθη (από 4 Σλούκας και Γουόκαπ).

Για την ΑΕΚ ο Λεμάρ είχε 17 πόντους, ο Μίτσελ 14 και ο Μάιλς 11. Για την ομάδα του Καντζούρη πρόβλημα ήταν η αστοχία στα τρίποντα (8/33, 24%).