Tενερίφη-Χάποελ Ιερουσαλήμ 68-69: Απέκλεισε την πρωταθλήτρια και θα παίξει για πρώτη φορά στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ θα παίξει για πρώτη φορά στην ιστορία της, στον τελικό του BCL, την Κυριακή (14/5) με την νίκη της κόντρα στην περσινή κάτοχο του τίτλου, Τενερίφη, την οποία νίκησε (69-68) και απέκλεισε στον ημιτελικό.

H Τενερίφη αξιοποίησε την εμπειρία των παικτών της στο πρώτο δεκάλεπτο του ημιτελικού και προσαρμόσθηκε άμεσα στις συνθήκες του αγώνα, αλλά η Χάποελ ήταν καλύτερη στην δεύτερη περίοδο, εφαρμόζοντας στο παρκέ τις αμυντικές αρχές του παιχνιδιού της και ειδικά στο 3ο δεκάλεπτο προηγήθηκε μέχρι και με διαφορά 10 πόντων, πριν από την έναρξη της τελευταίας

περιόδου.

Η τελική ευθεία των ομάδων στην διεκδίκηση της πρόκρισης στον τελικό, ήταν πολύ διαφορετική με την ροή του ημιτελικού, μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο. Η Τενερίφη, με τους Χουέρτας και Σερμαντίνι να συνεργάζονται στην επίθεση, πέτυχε σερί 23-9 και προηγήθηκε με 65-61 στο 1’12” πριν από την λήξη, προκαλώντας μη διαχειρίσιμο… “πανικό” στην ισραηλινή ομάδα, η οποία δεν μπορούσε να έχει σκορ για να διατηρούσε το προβάδισμα, αλλά και αμυντικά ήταν αναποτελεσματική, σε πλήρη αντίθεση με την εικόνα της, μέχρι το 30′.

Με…τετράποντο (!) του Σάντερ (3ποντο και μια βολή σε φάουλ μετά το στουτ), η Χάποελ Ιερουσαλήμ ισοφάρισε 67-67 στα 47”, ενώ στα 36” ο Σερμαντίνι με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 68-67. Εκ νέου προβάδισμα της Χάποελ, ύστερα από 3 λεπτά, με λει απ του Κάριγκτον (στα 21”) και πάλι ο Χουέρτας επέστρεψε στο παιχνίδι, μαζί με τον Σαλίν, αλλά το τελευταίο σουτ 3 πόντων από τον Φιτιπάλντο ήταν άστοχο και η Χάποελ προκρίθηκε στον τελικό.

Δεκάλεπτα: 18-15, 30-34, 42-52, 68-69