Oλυμπιακός-Αρμάνι 67-58: Ο ΜακΚίσικ εφάρμοσε τον «νόμο» του ΣΕΦ (hls)

Ο Ολυμπιακός “πέταξε” το πρώτο δεκάλεπτο, συνήλθε στο δεύτερο, ισορρόπησε το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο και “έγδυσε” την Αρμάνι στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας στην 15η νίκη του (67-58) για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Ο Ολυμπιακός, μετά την εντός έδρας ήττα στο παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα, σήκωσε και πάλι “τείχη” νίκης στο ΣΕΦ.

Σλούκας, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Φαλ ήταν οι 4 “σωματοφύλακες” του Ολυμπιακού που πέτυχε επιμέρους σκορ 28-15 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι είχαν…αφήσει την σκέψη τους στο Ηράκλειο και στην πρόσφατη κατάκτηση του Κυπέλλου, με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο να πετύχουν μόνο 7 πόντους με δυο καλάθια του Φαλ και να δεχτούν 15 πόντους από την Αρμάνι. Η είσοδος του ΜακΚίσικ στο παιχνίδι, βελτίωσε την απόδοση του Ολυμπιακού που πέτυχε δυο σερί με 6-0 και 8-0, ισορροπώντας το σκόρ του αγώνα. Ο Ολυμπιακός έκανε πέντε λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με δέκα, αλλά η Αρμάνι έφτασε τα 11 στην αρχή της τρίτης περιόδου. Μ’ επιμέρους σκορ 18-12, ο Ολυμπιακός μείωσε στο καλάθι (25-27) και ισοφάρισε σε 27-27 και η “απάντηση” της ιταλικής ομάδας ήταν το σερί 0-8 που της πρόσφερε νέο προβάδισμα με 27-35. Ο Ολυμπιακός, ύστερα από 30 λεπτά αγώνα δεν είχε παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων, η Αρμάνι διατήρησε με θρησκευτική ευλάβεια το προβάδισμα μέχρι το 34΄ (48-50).

Οι “ερυθρόλευκοι” διένυσαν φανταστικό τετράλεπτο και πέτυχαν σερί 16-3, φτάνοντας στο 64-53 με δυο τρίποντα του Σλούκα που έδωσε το…σύνθημα της τελικής αντεπίθεσης και 4 πόντους του Φαλ που αξιοποίησε ασιστ του Βεζένκοφ και του Ντόρσει.

Δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58