Oλυμπιακός-Άρης 89-67: Έτοιμος για το ντέρμπι του ΟΑΚΑ, περιμένει τον Σλούκα

Ο Ολυμπιακός με τον Φάλ στην 12άδα του (ο Γάλλος σέντερ έπαιξε 13 λεπτά) και χωρίς τον Κώστα Σλούκα που ήταν θεατής, νίκησε εύκολα τον Άρη (89-67) στο ΣΕΦ για την 24η αγωνιστική της Βasket League (έπαιξε πρόωρα λόγω του προγράμματος των πλει οφ στην Ευρωλίγκα) και τρείς ημέρες πριν από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, οι «ερυθρόλευκοι»

έδειξαν ότι είναι έτοιμοι για να διεκδικήσουν την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια, με νίκη κόντρα στον “αιώνιο” αντίπαλο τους.

Ο Ολυμπιακός, ακόμα και αν ήθελε να… “προσομοιώσει” τον Άρη με τον Παναθηναϊκό, δεν θα μπορούσε γιατί οι “κίτρινοι” έπαιξαν χωρίς τρεις παίκτες και στο δεύτερο ημίχρονο, δεν είχαν τις επιλογές και τις δυνάμεις, ώστε να ήταν ανταγωνιστικοί, όπως συνέβη στο πρώτο 20σάλεπτο. Το παιχνίδι…τελείωσε στο 3ο δεκάλεπτο και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 66-45, 89-67