National Bank Open: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Σάκκαρη (vid)

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια έδωσε τα πάντα στο court, όμως στο τέλος λύγισε και γνώρισε την ήττα από την Λευκορωσίδα με 6-4, 3-6, 7-6 (2). Η αναμέτρηση διήρκησε 2 ώρες και 40 λεπτά.

Στο πρώτο σετ του παιχνιδιού η Αζαρένκα πραγματοποίησε τρία breaks στο σερβίς της Σάκκαρη, ενώ η ίδια δέχθηκε δύο. Έτσι πήρε το προβάδισμα στο παιχνίδι (1-0).

Στο δεύτερο σετ η Μαρία Αντέδρασε. Έπαιξε τένις υψηλού επιπέδου, είχε πολύ καλό πρώτο σέρβις (13/17, 76%)

και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι δύο τενίστριες ήταν ισάξιες, καμία από τις δύο δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και οδηγηθήκαμε σε tie break. Εκεί το No15 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA εξαιρετική και με 7-2 πήρε την πολυπόθητη νίκη.

Στους “8” της διοργάνωσης θα τεθεί αντιμέτωπη με την Αρίνα Σαμπαλένκα.