Mπενφίκα – Σπόρτινγκ Λ. 2-2: Ισόπαλο το ντέρμπι

Οι γηπεδούχοι απώλεσαν για πρώτη φορά πόντους στην έδρα τους στη φετινή σεζόν και είναι στο +4 από τη δεύτερη Μπράγκα, τα «λιοντάρια» είναι στην τέταρτη θέση, 12 πόντους πίσω από τη συμπολίτισσα.

Η Σπόρτινγκ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 28ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Τρινκάο να σκοράρει από κοντά μετά από μπαλιά του Έντουαρντς.

Η Μπενφίκα όμως ισορρόπησε γρήγορα και στο 38′ έκανε το 1-1 με σκόρερ τον Ράμος, έπειτα από ασίστ του Ράφα Σίλβα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 53ο λεπτό, όταν ο Αντόνιο Σίλβα ανέτρεψε στην περιοχή τον Παουλίνιο και

ο Γκονσάλβες ευστόχησε στο πέναλτι που καταλογίστηκε.

Oι «αετοί» ωστόσο απάντησαν για δεύτερη φορά στο 65′ και πάλι με τον Ράμος, που εκμεταλλεύτηκε ωραία σέντρα του Γριμάλδο.

Μπενφίκα (Σμιντ): Βλαχοδήμος – Μπαχ, Αντόνιο Σίλβα, Οταμέντι, Γκριμάλδο – Φλορεντίνο, Φερνάντες – Μάριο, Ράφα Σίλβα (90′ Τσικίνιο), Άουρσνες (66′ Νέρες) – Ράμος.
Σπόρτινγκ Λ. (Αμορίμ): Αδάν – Ινάσιο, Κοάτες, Ρέις (67′ Σεν Γιούστε) – Πόρο, Ουγάρτε, Γκονσάλβες, Σάντος – Έντουαρντς (78′ Γκόμες), Παουλίνιο (78′ Τσερμίτι), Τρινκάο (89′ Καμπράλ).