(Χ)αμένοι και οι δύο…

Απόλλωνας και Λεβαδειακός έμειναν στο 0-0 στην Ριζούπολη, σ’ ένα αποτέλεσμα που δεν εξυπηρετεί καμία από τις δύο ομάδες. Δοκάρι για τους γηπεδούχους στο 62’ με κεφαλιά του… Μητρόπουλου.

Στην μάχη των δύο ουραγών της βαθμολογίας νικητής δεν υπήρξε.
Ο βαθμός δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο ούτε στον Απόλλωνα, ούτε στον Λεβαδειακό που συνεχίζουν να βρίσκονται σε δεινή βαθμολογική θέση και το μέλλον μοιάζει εξαιρετικά δύσκολο.

Αμφότερες πάντως κυνήγησαν το γκολ, είχαν τις ευκαιρίες τους, ο Απόλλων είχε και δοκάρι, αλλά
καμία δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να έχουν η κάθε μία τις δικές της καλές στιγμές για να σκοράρουν.

Πρώτη καλή στιγμή στο 5’ για τον Λεβαδειακό αλλά η κεφαλιά του Ιωαννίδη μετά την σέντρα του Γιακουμάκη έφυγε άουτ.

Στο 24’ ο Απόλλωνας απάντησε με ωραία προσπάθεια του Γκίνο που μπήκε στην περιοχή αλλά η σέντρα που επιχείρησε ήταν πιο δυνατή απ’ ότι έπρεπε για τον Ναζλίδη.

Στο 27’ ο Λεβαδειακός είχε καλή στιγμή όταν μετά την εκτέλεση φάουλ του Τσαμπούρη ο Ζησόπουλος έπιασε κεφαλιά που έφυγε άουτ.

Στο 29' τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα όταν μετά το γύρισμα του Τομάς μέσα στην περιοχή ο Ναζλίδης σούταρε αλλά πάνω στην γραμμή απομάκρυνε σωτήρια ο Τσαμπούρης.

Η απάντηση για τον Λεβαδειακό άμεση στο 30’ όταν μετά την σέντρα του Ντιόγκο το σουτ του Σαβατογκό έφυγε λίγο άουτ.

Στο 38' η σέντρα του Σαβατογκό είναι πιο δυνατή απ' ότι έπρεπε για τον Ιωαννίδη κι έτσι χάνεται μια καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

Στο 39’ καλό σουτ του Ακόστα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια του Μπάγιτς.

Η απάντηση του Λεβαδειακού στο 40’ με το σουτ του Στανόγιεβιτς να φεύγει άουτ.

Στο 43’ καθοριστική παρέμβαση του Γκίνο πάνω στον Σαβατογκό που έμπαινε μόνος του στην περιοχή.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τον ρυθμό να είναι καλός, την μπάλα να πηγαίνει πότε στην μία εστία πότε στην άλλη.

Ο Απόλλωνας έχασε καλή ευκαιρία στο 53’ με το πλασέ του Ναζλίδη να διώχνει σε κόρνερ ο Μπάγιτς.

Και λίγο αργότερα στο 62’ είχε δοκάρι όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κονέ ο Μητρόπουλος στην προσπάθεια του ν’ απομακρύνει έστειλε την μπάλα να βρει το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπάγιτς.

Ο Λεβαδειακός απάντησε στο 71’ όταν ο Στανόγιεβιτς σούταρε από πλάγια αλλά ο Βάσιτς μπλόκαρε την μπάλα.

Ο Απόλλωνας είχε καλή στιγμή στο 74’ αλλά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κονέ έδιωξε σε κόρνερ ο Μπάγιτς.

Ο Λεβαδειακός σημείωσε γκολ στο 77’ με προβολή του Γιακουμάκη μετά από σουτ του Ντιόγκο αλλά ακυρώθηκε σωστά καθώς ο σκόρερ ήταν οφσάιντ.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 82’ όταν ο Μπετινέλι μπήκε στην περιοχή έβγαλε την σέντρα αλλά ο Βάρκας δεν μπόρεσε να πλασάρει από κοντά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν υπήρξε κάποια άλλη ευκαιρία, υπήρξαν όμως αρκετές λάθος υποδείξεις οφσάιντ εναντίον και των δύο ομάδων τόσο από τον βοηθό Κωνστάντιο όσο και από την βοηθό Δέτση.