Ligue 1: Νίκες για Μονακό, Μπρεστ και Ρεμς – Ισοπαλία στο Μονπελιέ-Μετζ

Στο σημαντικότερο ματς των 16:00 στη Γαλλία, η Μονακό κατάφερε να επιβληθεί με 2-0 της Ανζέ και να ισοβαθμίσει εκ νέου με την τρίτη Ρεν, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη θέση η οποία δίνει την έξοδο στα προκριματικά του Champions league.

Οι Μονεγάσκοι άνοιξαν το σκορ από αυτογκόλ του Μπαμπά στο 42ο λεπτό, ενώ στο 61΄ o Μπεν Γεντέρ διαμόρφωσε το τελικό σκορ,

με το 21ο τέρμα του στο πρωτάθλημα.

Τους 48 βαθμούς έφτασε η Μπρεστ χάρις στην εντός έδρας νίκη της με 2-0 επί της Κλερμόν. Μέσα σε δύο λεπτά «καθάρισε» την υπόθεση τρίποντο, αφού στο 60ο λεπτό ο Λιλιάν Μπρασιέ «έγραψε» το 1-0 και στο 62′ ο Μουνιέ τελείωσε το ματς.

Στα άλλα δύο παιχνίδια Μονπελιέ και Μετζ αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 με το αποτέλεσμα να διαμαρφώνεται στο 90+1′ με το τέρμα του Γουάχι, ενώ παράλληλα η Ρεμς έφυγε με το «διπλό» από τη Λοριάν, επικρατώντας με 2-1.

Τα αποτελέσματα:

Μονακό-Ανζέ: 2-0
42′ αυτ. Μπαμπά, 61΄ Μπεν Γεντέρ

Μπρεστ-Κλερμόν: 2-0