Indian Wells: Προκρίθηκε στον τελικό η Μαρία Σάκκαρη (vid)

Η Ελληνίδα τενίστρια πήρε το πρώτο σετ με 6-2, όμως έχασε το δεύτερο με 6-4. Στο τρίτο έκανε επίδειξη δύναμης και το κατέκτησε με 6-1, πανηγυρίζοντας τη μεγάλη πρόκριση, μετά από μια ώρα και 49 λεπτά αγώνα. Στον τελικό η Σάκκαρη θα συναντήσει την Ίγκα Σβιόντεκ, η οποία νίκησε 2-0 σετ (7-6, 6-4) τη Σιμόνα Χάλεπ, στον άλλο ημιτελικό. Μετά τη συγκεκριμένη νίκη, η Σάκκαρη αναμένεται να βρεθεί στο Top 3 της παγκόσμιας κατάταξης

των γυναικών, ενώ αν κατακτήσει τον τίτλο θα βρεθεί στη δεύτερη θέση. Η Σάκκαρη μετράει τρεις νίκες στα προηγούμενα τέσσερα ματς με τη Σβιόντεκ, η οποία όμως είχε επικρατήσει στο μεταξύ τους ματς στο Roland Garros.