Euro: Τρίτη και… φαρμακερή για τους Άγγλους σε ημιτελικά!

Για τρίτη φορά στην ιστορία της στα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα η Αγγλία βρίσκεται στην ημιτελική φάση και το novasports.gr σας θυμίζει τι έκαναν τα “τρία λιοντάρια” στις προηγούμενες… απόπειρες για την κατάκτηση του τροπαίου.

Η “παρθενική” φορά που οι Άγγλοι βρέθηκαν σε ημιτελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ήταν στο Euro που έγινε στην Ιταλία το 1968. Μάλιστα ήταν και η πρώτη της συμμετοχή

στο τουρνουά, κουβαλώντας τη “λάμψη” της παγκόσμιας πρωταθλήτριας.

Στον βρετανικό όμιλο με αντίπαλους την Σκωτία, την Ουαλία και την Βόρεια Ιρλανδία, οι Άγγλοι πέρασαν άνετα στα προημιτελικά με τέσσερις νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα.

Στη φάση των “οκτώ” αντιμετώπισαν την Ισπανία σε διπλά παιχνίδια (ήταν διαφορετικός ο τρόπος διεξαγωγής της διοργάνωσης) και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος με δύο νίκες (1-0 και 2-1).

Στο πιο κρίσιμο ευρωπαϊκό… ραντεβού, οι Γιουγκοσλάβοι βρέθηκαν απέναντι στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια και κατάφεραν να “σοκάρουν” τα “τρία λιοντάρια”, καθώς επικράτησαν 1-0 στην Φλωρεντία με γκολ του σπουδαίου Ντράγκαν Ντζάιτς στο 86ο λεπτό. Πρώτος αποκλεισμός…

Η δεύτερη φορά που η Αγγλία… άγγιξε το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ήταν στο “σπίτι” της. Στο Euro του 1996. To τραγούδι “It’s coming home” ήταν hit στα βρετανικά νησιά, οι Άγγλοι το είχαν πιστέψει και έκαναν επίδειξη δύναμης στον όμιλο τους απέναντι σε Ολλανδία, Σκωτία και Ελβετία με δύο νίκες και μια ισοπαλία. Στα προημιτελικά παίχτηκε ένα “θρίλερ” απέναντι στην Ισπανία, καθώς το 0-0 στην κανονική διάρκεια και την παράταση, οδήγησε το ματς στη διαδικασία των πέναλτι. Οι Άγγλοι ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να προκριθούν στα ημιτελικά.

Εκεί βρήκαν την Γερμανία, η οποία τους “πλήγωσε”. 1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση του αγώνα, το ματς κρίθηκε στη… “ρώσικη ρουλέτα” και ο νυν τεχνικός της Αγγλίας, Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ αστοχώντας στο τελευταίο πέναλτι έγινε το “μαύρο πρόβατο” και ο… φταίχτης για τον αποκλεισμό του αντιπροσωπευτικού του συγκροτήματος. Ίσως φέτος πάρει το… αίμα του πίσω…