Australian Open: Ο Σίνερ πέταξε έξω τον Τζόκοβιτς (video)

Ο Ιταλός τενίστας επικράτησε 6-1 στο πρώτο σετ και 6-2 στο δεύτερο. Ο Σέρβος επέστρεψε στο ματς στο τρίτο σετ, το οποίο κατέκτησε με 7-6, όμως στο τρίτο ο Σίνερ επιβλήθηκε με 6-3 και πήρε την πρόκριση στον τελικό, μετά από τρεις ώρες και 22 λεπτά. Ο Σίνερ είχε εννέα άσσους έναντι επτά του «Νόλε». Ο Σέρβος τενίστας έκανε 54 αβίαστα λάθη στο συγκεκριμένο

ματς, έναντι 28 του αντιπάλου του. Στον τελικό ο Σίνερ θα αντιμετωπίσει τον νικητή του άλλου ημιτελικού, μεταξύ των Αλεξάντερ Ζβέρεφ και Ντανίλ Μεντβέντεφ. Ο Τζόκοβιτς έχασε την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο αυστραλιανό όπεν. Αυτή ήταν η πρώτη του ήττα μετά από 33 σερί νίκες. Ο «Νόλε» έχει κατακτήσει δέκα φορές το συγκεκριμένο τουρνουά.

Τα σχετικά βίντεο:

Novak's back, alright! You can't count out the champ It's 6-1 6-2 6-7(6). @DjokerNole SAVES a match point on his way to sealing the third set #AusOpen • #AO2024 pic.twitter.com/UBDpBXKKyW