Aτλέτικο Μαδρίτης-Οσασούνα 3-0: “Σφράγισε¨ μία θέση στην πρώτη τετράδα

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε επικράτησε 3-0 και εξασφάλισε την έξοδο της στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Οσασούνα αμύνθηκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, με τους “ροχιμπλάνκος” να μην μπορούν να βρουν επιθετικές λύσεις.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε απείλησε με τον Γκριεζμάν στο 16ο λεπτό, αλλά το σουτ του Γάλλου βρήκε το αριστερό δοκάρι του Ερέρα, για να έρθει το 1-0 λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44΄), όταν σε μία γρήγορη αντεπίθεση, ο Γκριεζμάν με τη 14η ασίστ του στο πρωτάθλημα, βρήκε σε ιδανική θέση τον Καράσκο που από ευνοϊκή θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη η Ατλέτικο πέτυχε άλλα δύο γκολ με τον Σαούλ στο 62ο λεπτό και τον Κορέα στο 82΄. Οι Μαδριλένοι έχουν κερδίσει πλέον και τα δέκα τελευταία τους παιχνίδια απέναντι στους Βάσκους, το μεγαλύτερο σερί στην ιστορία τους απέναντι στην ομάδα του Αρασάτε.