7ος όμιλος: Θρίαμβος Τουρκίας, νίκη για Ολλανδία (Video)

7ος όμιλος: Θρίαμβος Τουρκίας, νίκη για Ολλανδία (Video)astiliadΣάβ, 03/27/2021 - 20:58

Ολλανδία-Λετονία

Μετά την ήττα της στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου κυπέλλου από την Τουρκία, η Ολλανδία κυριάρχησε απόλυτα απέναντι στους Λετονούς που στην πρεμιέρα ηττήθηκαν στην έδρα τους από το Μαυροβούνιο. Ο Μπέργκχαους σκόραρε στο 32ο λεπτό δίνοντας προβάδισμα στους "οράνιε" σε πρώτο ημίχρονο με καθολική υπεροχή των γηπεδούχων και με 15 τελικές προσπάθειες έναντι μόλις δύο των Λετονών. Στο 69ο λεπτό ο Λουκ Ντε Γιονγκ σκόραρε για δεύτερη

συνεχόμενη αγωνιστική στον όμιλο διαμορφώνοντας το 2-0.

Ολλανδία: Κρουλ, Μπλιντ, Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Βάινταλ, Βαϊνάλντουμ, Κλάασεν, Φ. Ντε Γιόνγκ, Λ. Ντε Γιόνγκ, Μπέργκχαους, Ντεπάι
Λετονία: Όζολς, Ταρασόβς, Τσερνομόρντις, Γιουρκόβσκις, Τόμπερτς, Καμές, Ζιούζινς, Ικάουνιεκς, Σιγκάνικς, Φιοντόροβς, Ουλντρίκις.

Νορβηγία-Τουρκία
Σε ρεσιτάλ αποτελεσματικότητας στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γκιουνές κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ τις δύο πρώτες φάσεις που δημιούργησε στο παιχνίδι πρώτα με τον Τουφάν στο 4ο λεπτό και στη συνέχεια με γκολ του Σουγιουντσού στο 28' κερδίζοντας με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ όλη την άμυνα των Νορβηγών.
Η σημαντική στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο ήρθε με δοκάρι του Σόρλοτ στο 26'.
Στο 59' ο Τουφάν σημείωσε το 3-0 για την Τουρκία, με τους Νορβηγούς να προσπαθούν να βρουν απάντηση μόνο με προσπάθειες του Χάλαντ στο δεύτερο ημίχρονο.

Νορβηγία:Γιάρσταϊν, Γκρέγκερσεν, Μέλινγκ, Άγιερ, Ρίερσον, Μίντσιο, Ελιουνούσι, Μπεργκ, Όντεγκααρντ, Σόρλοτ, Χάαλαντ.

Τουρκία: Τσακίρ, Αϊχάν, Σογιουντσού, Μεράς, Μουλντούρ, Γιοκουσλού, Τσαλχάνογλου, Τουφάν, Γιαζιτσί, Γιλμάζ, Καραμάν.

ΔΙΕΘΝΕΙΣ - FIFA World Cup - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Off Off Off Off ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΟΙ Τούρκοι εντυπωσίασαν περνώντας με σκορ 3-0 από το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Νορβηγία, ενώ η Ολλανδία πήρε την πρώτη νίκη της. Article publish on Σάβ, 03/27/2021 - 20:58 Article hide updated date Off Article is longform Off