Σε τροχιά ανόδου ο ΟΦΗ, με νέα 3άρα (video)

20:48 10/2/2018 - Πηγή: iApopsi

Ο ΟΦΗ… δια περιπάτου, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής στη Football League, νίκησε με 3-0 τη Βέροια και παραμένει σε τροχιά ανόδου στη Super League. Αυτή ήταν η πέμπτη φορά (προηγήθηκαν τα παιχνίδια με Δόξα Δράμας, ΑΟΧ Κισσαμικό, Απόλλωνα Πόντου, ΑΕ Καραϊσκάκης) που οι Κρητικοί πανηγύρισαν

στο «Γεντί Κουλέ» τριάρα. Η οποία, μάλιστα, επιτεύχθηκε και αρκετά εύκολα.

Η ομάδα από την Ημαθία, ουσιαστικά, δεν κατάφερε να δυσκολέψει τους γηπεδούχους. Κράτησε απαραβίαστη την εστία της 40 λεπτά, στο «Θ. Βαρδινογιάννης», για δύο λόγους. Από ευνοϊκές συγκυρίες -οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τους Ντίνα (7′), Μάνου (34′) – και λόγω των λανθασμένων επιλογών, στην τελική προσπάθεια, από τους γηπεδούχους.

Οι οποίοι, τελικά, «άνοιξαν» το σκορ με τον Κουτσιανικούλη. Ο Νίκος Παπαδόπουλος είδε στις καθυστερήσεις (45’+3′) τον Μάνου να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και ουσιαστικά να «κλειδώνει» τη νίκη. Το τελικό 3-30 διαμόρφωσε με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ο Βουό (56′). Οι Κρητικοί ανέβηκαν στη 2η θέση με 36 βαθμούς. Και περιμένουν να δουν τι θα κάνει αύριο (11/2) η -έχουσα δύο λιγότερους- Παναχαϊκή που αντιμετωπίζει στην Καρδίτσα την Αναγέννηση.