Μία νίκη και μία ήττα επεφύλαξε η 10η αγωνιστική για τις ομάδες του Βόρειου Τομέα Αθηνών που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ Γυναικών (2ος όμιλος).

Τα αποτελέσματα του 2ου ομίλου (10η αγωνιστική)

Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Αιγέας Χίου 74-49
ΚΑΟ Μελισσίων-ΑΕΚ Περιστερίου 58-57
Ιωνικός Ν.Φ.-Αγ. Παρασκευή 62-52
Φοίνιξ Πειραιά-Τερψιθέα Γλυφάδας

0-20 (α.α)

Δύσκολα επικράτησαν τα Μελίσσια επί της ΑΕΚ Περιστερίου

Ο ΚΑΟ Μελισσίων επικράτησε δύσκολα της ΑΕΚ Περιστερίου με σκορ 58-57, σε έναν αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων τον παρακολούθησαν. Οι Περιστεριώτες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 4 πόντους υπέρ τους, ενώ και ημίχρονο βρέθηκαν οριακά μπροστά. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και μάλιστα στην τρίτη περίοδο βρέθηκαν να προηγούνται με 10 πόντους, αλλά ο αγώνας έγινε και πάλι «ντέρμπι» στην τελευταία περίοδο, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να κερδίζει στις… λεπτομέρειες.

Τάρλα (13 πόντοι, 2 τρίποντα), Χιώτη (13 πόντοι) και Κοιλιαρίδη (12 πόντοι, 2 τρίποντα) οι καλύτερες παίκτριες για το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων.

Δεκάλεπτα: 15-19, 35-36, 46-36, 58-57

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π – Κύριος): Παναγιωτίδη 6, Βόσσου 2, Ανδρικοπούλου 3, Πατέρα 3, Κοιλιαρίδη 12 (2), Κυριακάκη 2, Χιώτη 13, Κυρίδη 3 (1), Τάρλα 13 (2), Καλογερία 1, Παρθενίου.

ΑΕΚ Περιστερίου (Κοσμίδης – Καργιάννης): Μαλαπάνη, Καλαντζή 2, Καίσαρη 3, Ράπτη 2, Γαβαλά 11 (3), Τασούλη 4, Κοντογεώργου 11, Παπαμαρκάκη 9 (2), Τζίβα 15 (1).

Πάλεψε, αλλά δεν απέφυγε την ήττα η Αγία Παρασκευή απέναντι στον Ιωνικό Ν.Φ.

Η Αγία Παρασκευή δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ιωνικό Ν.Φ., από τον οποίο έχασε εκτός έδρας με σκορ 62-52. Παρά το τελικό σκορ, το συγκρότημα των Βορείων πάλεψε άξια μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, δυσκολεύοντας σημαντικά τον αντίπαλό του, χωρίς ωστόσο να φθάσει στην ανατροπή.

Από την ομάδα του ΓΣΑΠ ξεχώρησαν οι Ευαγγελάτου (12 πόντοι, 2 τρίποντα) και Βούλγαρη (10 πόντο, 1 τρίποντο).

Δεκάλεπτα: 18-18, 31-33, 45-45, 62-52

Ιωνικός Ν.Φ. (Σκαλωμένος):  Καραβέλη 9(1), Καμπουράκη 14, Γούναρη 14(1), Ψωμά 9, Λέρη Καλ. 2,  Ζίου 2, Λέρη Ουρ. 12 , Καλακώνα, Καρούσου, Τζίμα, Τζούβαλη.

Αγία Παρασκευή (Ρουμπελάκης): Χατήρα 5, Σακουλάκη 4(1), Ακρίβου, Ευαγγελάτου 12(2), Πολιτοπουλου 8, Τσέρου 4, Καράμπελα, Γρίσπου 9(1), Βούλγαρη 10(1).

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου (10η αγωνιστική)