«Καθάρισε» με ψυχή και… τύχη το Ρέθυμνο Cretan Kings το Λαύριο

Μία μεγάλη ευκαιρία για να επιστρέψει στις επιτυχίες έχασε πριν από λίγο το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο ηττήθηκε με 78-77 από το Λαύριο Megabolt εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Η επιστροφή της ρεθυμνιώτικης ομάδας στην αγωνιστική δράση περιελάμβανε μία εξαιρετική εμφάνιση

σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος. Στο κλειστό της Λαυρεωτικής πραγματοποιήθηκαν συνολικά 3 ανατροπές, με τους γηπεδούχους να «χαμογελούν» τελευταίοι. Από κει και πέρα οι παίκτες του Ρεθύμνου κατάφεραν να προηγηθούν με 7-14 στο ξεκίνημα του ματς, με τους αντιπάλους τους να παίρνουν προβάδισμα με 28-21 στη συνέχεια. Έπειτα η ανατροπή ήταν Ρεθυμνιώτικη υπόθεση, γράφοντας και τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα με το 47-56 στο 27’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι (73-73). Όμως, με 4/6 βολές στο τελευταίο λεπτό και το χαμένο αριστερό λέι απ του εξαιρετικού Άρμστεντ στα τελευταία δευτερόλεπτα, η νίκη πήγε στα χέρια των γηπεδούχων.

Πρώτος σκόρερ του Ρέθυμνο Cretan Kings ήταν ο Άρμστεντ με 22 πόντους, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα. Επίσης, ο Τράβις Ντάνιελς πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση, σημειώνοντας 18 πόντους (7 ριμπάουντ), ενώ ο Λι με 10 πόντους συμπλήρωσε την τριάδα των «διψήφιων».

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-41, 55-61, 78-77

Λαύριο Megabolt (Χρήστος Σερέλης): Νίξον 10 (2), Κακλαμανάκης 9, Λαμπ 8, Μέιερ 4, Ουίγκινς 6, Παπαδημητρίου, Τζόνσον 6, Κουζέλογλου 13 (1), Μουρ 22 (3), Περράκης.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Βετούλας): Γκούντγουιν 4, Μούντι 8, Λι 10, Γιαννόπουλος 6 (2), Άρμστεντ 22 (3), Ντάνιελς 18 (1), Κώττας 1, Χριστοδούλου 8 (1), Στεφανίδης, Χόμπσον, Θεοδωρίδης, Δραγάτης.