"Τυφώνας" ΠΑΟΚ διέλυσε με 96-82 την Γεσίλ Γκιρεσούν

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Yeşilgiresun με 82-96 για την δεύτερη μέρα του “International Crowne Plaza Bursa Cevat Soydas” που διεξάγεται στην Προύσα. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ παραγωγικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και από το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και απέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα, δεν άφησε τους Τούρκους να πλησιάσουν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έβρισκαν με ευκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και έτσι καμία

από τις δύο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (27-27). Στην δεύτερη περίοδο, όμως, ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός και κατάφερε να τρέξει ένα σερί 16-0, μετατρέποντας το 31-35 σε 35-51. Τελικά, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 36-54.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στον τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να προηγηθούν με διαφορά 27 πόντων (44-71) στο 24΄, χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα των Brandon Triche και Kevin Dillard. Στη συνέχεια, οι Τούρκοι μείωσαν και η Τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +19 (60-79). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά μέχρι και το +26 (64-90) στο 35΄, ενώ η κόρνα της λήξης βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με 82-96.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν οι Lucky Jones και Brandon Triche με 16 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Θοδωρής Ζάρας με 14 και ο Ousman Krubaly με 12.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 36-54, 60-79, 82-96

Yeşilgiresun: Boynton 11 (1), Apaydin 6, Gabric 2, Besok 5 (1), Nikolov 15 (2), Gagic 5, Cantekin 1, Marinkovic 10, Yilmaz 6, James 21 (4)

ΠΑΟΚ: Dillard 7 (1), Χρυσικόπουλος 10, Krubaly 12, Κόνιαρης, Καρράς 4, Τσόχλας 6 (2), Μαργαρίτης 11, Ζάρας 14 (3), Καραμανώλης, Jones 16 (1), Triche 16 (2)