Το Ρέθυμνο νίκησε τον Άρη στο Αλεξάνδρειο και "σώθηκε"

Μετά την απόφαση του Παναθηναϊκού να μην κατέβει στον αγώνα με την Κύμη, το Ρέθυμνο χρειαζόταν πάση θυσία τη νίκη επί του Άρη στο Αλεξάνδρειο για την τελευταία αγωνιστική ώστε να παραμείνει στην Basket League, εφόσον η ομάδα της Κύμης πήρε τη νίκη στα χαρτιά και σώθηκε.

Οι Κρητικοί κατάφεραν να κερδίσουν με 87-81 τους "κιτρινόμαυρους"

μέσα στο "Nick Galis Hall" και να πανηγυρίσουν την παραμονή τους στην Α1 κατηγορία.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 10-2, όμως το Ρέθυμνο ισορρόπησε στη συνέχεια και στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε το πάνω χέρι διατηρώντας το προβάδισμα. Έφτασε μάλιστα να προηγείται ακόμη και με +12 πόντους (50-62), διατηρώντας τον έλεγχο του παιχνιδιού και στην τέταρτη περίοδο και παίρνοντας τη νίκη σωτηρίας.

Ο Μπαρτ πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση πετυχαίνοντας 32 πόντους ενώ ο Άντονι Χίκι πρόσθεσε άλλους 20 για μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-35, 53-62, 81-87.