Ήττα του ΠΑΟΚ από την Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 98-83 από την Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

PAOK TV ΣΥΝΔΡΟΜΗ 2019-20 με 6,99€/μήνα!

Με αυτή την ήττα έσπασε το νικηφόρο σερί του Δικεφάλου στη διοργάνωση, μετά από τρεις διαδοχικές νίκες. Έτσι, η τουρκική ομάδα έπιασε τους Θεσσαλονικείς στο 3-5 και πλέον βρίσκονται σε ισοβαθμία

στην τελευταία θέση του ομίλου.

Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη ουσιαστικά πλήρωσε το κακό της διάστημα στην 3η περίοδο του παιχνιδιού, όπου η διαφορά εκτοξεύθηκε φτάνοντας ακόμη και τους 24 πόντους (71-47). Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας σε σουτ τριών πόντων με αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο σκορ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει την δική του αντεπίθεση και μείωσε μέχρι και στους 10 πόντους, όμως η Μπεσίκτας διατήρησε ασφαλές προβάδισμα και έφτασε στη νίκη χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Για τον Δικέφαλο αυτό που προέχει, άλλωστε, είναι το πρωτάθλημα καθώς ακολουθεί δύσκολο παιχνίδι στο Λαύριο το ερχόμενο Σάββατο.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο ΜακΚίσικ για την Μπεσίκτας, με τους Γκότσερ και Θίοντορ να πραγματοποιούν επίσης εξαιρετική εμφάνιση, ενώ από πλευράς ΠΑΟΚ διασώθηκαν ο Γουίγκινς με 25 πόντους στην καλύτερη του εμφάνιση με τα ασπρόμαυρα, όπως και ο Μπεστ που είχε 15 πόντους με 4/7 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 51-41, 79-59, 98-83

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ιβάνοβιτς): Ακπινάρ 13 (2), Γκότσερ 12 (4/7 τρίποντα), ΜακΚίσικ 24 (3/5 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σαβάς 7 (5 ριμπάουντ), Θίοντορ 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 λάθη), Τζούρισιτς 9 (1), Γκεγίκ 8 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκοντούρ 5 (1), Γιλντιζλί 8 (2)

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 15 (4/7 τρίποντα), Νόουλς 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές), Λούις 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 6 λάθη), Σμιθ 6 (1/7 σουτ), Γουίγκινς 25 (9/14 δίποντα, 7/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 κλεψίματα), Χατζηνικόλας, Εγκεκέζε 8 (2), Μαργαρίτης, Σαρικόπουλος 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σχίζας 3 , Τσόχλας