Ήττα από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για τον μαχητικό Άρη

Ο Άρης ήταν αξιόμαχος και πάλεψε στα ίσα απέναντι στην ΑΕΚ για τρεις περιόδους στο κλειστό του ΟΑΚΑ "Νίκος Γκάλης", όμως το μπλακ-άουτ στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου δέχτηκε σερί 12-0, έφερε το τελικό 81-73 για την Ένωση.

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League,

ο Άρης υπέστη την 15η ήττα του στο πρωτάθλημα (6-15) και 5η συνεχόμενη, παραμένοντας στις θέσεις εκτός play off. Στον αντίποδα, η ΑΕΚ ανέβηκε στο 16-5 με την 6η διαδοχική νίκη της στην Α1, ενώ διατήρησε το αήττητο εντός έδρας (11-0).

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (21 πόντοι, 8/12 σουτ) ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Χάντερ (12), Σάκοτα (12).Από πλευράς Άρη ξεχώρισαν οι ΜακΓκι (23 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Τολιόπουλος (12 πόντοι) όμως η εξαιρετική τους απόδοση δεν έφτανε για τη νίκη.

Η ομάδα του Καστρίτη έβρισκε τον τρόπο να μένει κοντά στο σκορ παρότι η Ένωση είχε το προβάδισμα και προσπαθούσε να ξεφύγει από το ξεκίνημα. Παίζοντας καλά κυρίως μέσα στη ρακέτα οι Θεσσαλονικείς μείωναν όσες φορές οι γηπεδούχοι πήγαν να αυξήσουν τη διαφορά, ενώ στο 26ο λεπτό κατάφεραν να προηγηθούν κιόλας με 52-51. Ωστόσο, η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε εφιαλτικά για τον Άρη, καθώς η ΑΕΚ έκανε σερί 12-0 και ουσιαστικά καθάρισε το ματς. Ο Άρης προσπάθησε να επανέλθει αλλά δεν τα κατάφερε.

Στα αξιοσημείωτα το ότι ο Άρης είχε και πάλι αρκετά λάθη (18) ενώ σε ένα ακόμη παιχνίδι μεγάλη του πληγή ήταν οι πολλές χαμένες βολές (11/21).

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-37, 60-55, 81-73

ΑΕΚ: Τσαλμπούρης 5, Χάντερ 12, Γκρίφιν 6 (1), Σαντ-Ρος 8 (2), Θίοντορ 8, Μωραΐτης 3, Σάκοτα 12 (8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 21 (7/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 2, Τζέιμς 2, Ρογκαβόπουλος 2.

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 4, Μποχωρίδης 6, Τολιόπουλος 12 (3), ΜακΓκι 23 (9/14 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Χάρις 2, Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης, Χρηστίδης, Τζόουνς 8 (2), Νταλό 9 (2), Κάιζερ 7 (1).